23. letní keramická plastika v Roztokách

Zámecký park výstavním prostorem mezinárodní přehlídky sochařské tvorby

Bohumil Zemánek - Šachy

Od 25. června do 31. října 2016 si návštěvu Středočeského muzea v Roztokách u Prahy nenechají ujít především milovníci sochařství. Okolí zrekonstruovaného zámku včetně vodního příkopu a parků se opět stane výstavním prostorem pro tvůrce z České republiky, Německa, Polska a Japonska. Výstava je k vidění denně od 10 do 18 hodin a její prohlídka je zdarma.

Letošní ročník LETNÍ KERAMICKÉ PLASTIKY navazuje místem konání na výstavu, která se do Roztok ráda a opakovaně vrací. Sochy a plastiky jsou vybírány tak, aby prostupovaly atmosférou výstavního prostoru - exteriéru muzea. "Masa zdi nedávno zrekonstruovaného zámku, rozsáhlý vodní příkop a přívětivý park se starými stromy tvoří výjimečné pozadí pro různorodá díla vytvořená převážně z keramické nebo porcelánové hmoty, často doplněná o další materiály," upřesňují Petr Lada a Milan Hlaveš, kurátoři výstavy.

Od doby svého vzniku v Bechyni v roce 1993 se každoroční výstava rozvinula v ojedinělou, profesionálně připravenou venkovní prezentaci keramických prací. Umělci často vytvářejí svá díla přímo pro tuto akci a mnohdy i pro konkrétní místo. V roce 2016 představí v Roztokách svou tvorbu třiadvacet sochařů a keramiků. K těm významným náleží např. profesoři Jan Koblasa a Jan Hendrych, Karel Pauzer, Hana Purkrábková, Šárka Radová, Helena Samohelová, Jindra Viková nebo Bohumil Zemánek a další. Každoroční snahou organizátorů je rozšířit stabilní jádro vystavujících o neokoukané i začínající autory včetně zahraničních.

"Vystavované umělecké exponáty jsou jedinečným doplňkem umocňujícím zážitek ze zámeckého parku. Jsem moc ráda, že si Letní keramická plastika v Roztokách vydobyla své pravidelné místo v kalendáři akcí," dodává Zita Suchánková, ředitelka Středočeského muzea v Roztokách u Prahy. V posledních dvou letech si výstavu prohlédlo vždy kolem 10 000 návštěvníků.

Výstava vznikla v odborné spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze.

Marcela Uhlíková
Středočeské muzeum v Roztokách

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.