Apríl!

V mládí jsme se vždycky těšili na 1. duben, kdy jsme se mohli vyvádět aprílem nejen mezi sebou, ale i tenkrát ctihodný učitelský sbor, starší sourozence, dokonce rodiče a prarodiče, což v jiný den vůbec nepřicházelo v úvahu, neb jinak následoval mohutný nářez. Rád konstatuji, že tyto jarní vylomeniny jsou dodnes živé, a přestože panují zcela jiné společenské poměry, někoho napálit aprílem se považuje za téměř roztomilou povinnost. Co jsme se naposílali kandrdasy pro bublinu do rovnováhy, nebo ohybák na cihly..

Apríl je první dubnový den a první písemná zmínka o něm u nás je z r. 1690 (ve Francii z r. 1564). Je to den, který oslavuje změnu ze „smutné“ zimy do veselejšího jara škodolibými žerty, ptákovinami všeho druhu a jízlivostí „pohádkových“ kamufláží. A když se do věci vložila i média, veselí přesáhlo hranice.

Už v r. 1957 přinesla seriózní britská BBC televizní reportáž ze sklizně špaget ze stromů a jejich následném sušení na loukách. V rozhovoru s pěstiteli se hovořilo o mírné zimě, hnojivech atd. a kdekdo tomu uvěřil, o čemž svědčí tisíce dotazů, jakže se ten strom jmenuje.

Ruská agentura Itar-Tass v r. 1977 informovala, že na vesmírné stanici Mir krokodýl, který se vylíhl z vejce v rámci experimentálního výzkumu, pokousal kosmonauta.

I u nás jsou borci, kteří si na APRÍL potrpí. Např. portál iDnes nedávno informoval o zateplení chrámu Sv. Víta, díky kterému se ušetří množství energie. a stránka ona.dnes zase testovala nový hit z Holywoodu - masáž pomocí baseballové pálky a nahřátých dlažebních kostek. Odraz vychází (bohužel) až po tomto radostném svátku., ale to vám jistě nebránilo vyvést aprílem sousedy, nadřízené i kolemjdoucí atd., protože jinak si v tomto údolí špatných zpráv moc legrace neužijeme...

Ladislav Kantor

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.