Aukce elektrické energie - časté dotazy

V návaznosti na oznámení města o možnosti přidružit se v Roztokách k eAukci elektrické energie a plynu jsme připravili odpovědi na časté dotazy:

Je účast v aukci pro obyvatele nějakým způsobem zpoplatněna?

Ne, aukce je pro obyvatele zcela zdarma.

Pokud nedojde ke snížení ceny oproti stávajícímu dodavateli, nebo dojde ke snížení ceny pouze u jedné komodity, musí obyvatelé uzavřít smlouvy s vítěznými dodavateli?

E-aukce elektřiny
E-aukce elektřiny | ilustrační foto | CC3

Nikoliv, uzavření smluv záleží jen na vůli obyvatel. Pokud nedojde ke snížení ceny oproti ceně stávající, nemusí zákazník uzavírat smlouvu novou. Pokud však dojde ke slevě pouze u ceny jedné komodity, může uzavřít jen smlouvu na danou komoditu. Smlouvy jednotlivých komodit jsou na sobě naprosto nezávislé.

V jakém termínu bude možné začít s odběrem energií od nových dodavatelů?

Termíny zahájení odběru od vybraných dodavatelů záleží na výpovědních lhůtách smluv stávajících dodavatelů. U každého obyvatele budou tedy různé. Standardně bývá výpovědní lhůta 3 měsíce počínající prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení písemné výpovědi. V takovém případě, když bude výpověď podána do konce července, může dodávka od nového dodavatele na základě nové smlouvy začít od listopadu.

Pokud má obyvatel Roztok více míst odběru (například 2 v Roztokách a 1 v Západočeském kraji) bude aukce zahrnovat všechna tato místa odběru?

Záleží jen na jeho vůli. Může do aukce dát obě odběrná místa, ale také nemusí. Logické ovšem je, mít obě místa za stejnou cenou a u stejného dodavatele. Větší objem vložený do aukce také zajišťuje lepší výsledek aukce.

Jaké podklady je třeba ze strany občanů předat?

  • kopie smlouvy včetně případných dodatků a všeobecných obchodních podmínek
  • kopie ročního vyúčtování (souhrnná fakturace + detailní rozpis vyúčtování)
  • podepsaná smlouva mezi eCENTRE a klientem

Mohou se obyvatelé účastnit aukce, když mají uzavřenou smlouvu na dobu určitou např. do dubna 2014?

Ano mohou. Nová smlouva nabude účinnosti až po skončení smlouvy stávajícího. Neradi bychom poškodili stávající smluvní vztah.

Kde mohou obyvatelé zjistit, na jak dlouhé období mají uzavřenou smlouvu se stávajícím dodavatelem, pokud to není z jejich smlouvy zcela zjevné?

Tuto informaci jim musí poskytnout stávající dodavatel.

Co využitím této možnosti výběru dodavatele občané krom snížení ceny ještě získají?

Krom výhodnější ceny dojde také k narovnání smluv s dodavateli, které jsou v mnohých případech nejasné, nesrozumitelné a pro občany nevýhodně nastavené.

Město Roztoky

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Dělám si obrázek o eAukci

Diskuze k eAukci:
http://diskuse.elektrika.cz/index.php?action=printpage;topic=25696.0

....
Název: Re: Máte někdo zkušenost s aukcemi energie?
Přispěvatel: Fuk Tomáš 19.03.2013, 21:39
Pokud se ptáte na aukce s energiemi pro domácnosti a v zemích Koruny české, tak zkušenosti těžko může někdo mít, když první skončila před týdnem v Říčanech, a druhá se v Praze 6 teprve připravuje.
Není úplně nepodstatné, jaké organizátor (e-Centre) nastavil ostatní podmínky - např. nevypověditelnost na 2 roky, dostupnost služeb zákaznického centra dodavatele, fakturační podmínky (třeba se zálohami dovedou někteří kouzlit), finanční stabilita dodavatele atd. Jsou tyto podmínky známy?

Jinak výběrová řízení či aukce na dodavatele energií pro právnické osoby se dělají už mnoho let, naše firma při nich asistovala na straně odběratele a každý, kdo to podstoupil, si výsledek jen pochvaloval.
...

Název: Re: Máte někdo zkušenost s aukcemi energie?
Přispěvatel: Martin Šedivý 20.03.2013, 19:38
Přesně tak, jde o Prahu 6. Co jsem zjistil z od rodičů ze včerejšího jednání: Smlouva se podepisuje na 2 roky, zrušení bez pokuty lze z důvodu změny majitele atp. Jinak se platí pokuta 9% z rozdílu cen stávajícího a nového dodavatele. Firma ecentre funguje vpodstatě jako zprostředkovatel mezi městskou částí a dodavatelem a kořistku si stáhne od nového dodavatele. Vztah tedy vpočátku vzniká mezi odběratelem a městskou částí a na základě plné moci, která je MČ udělena, dojde k navázání vztahu mezi odběratelem a vybraným dodavatelem s nejnižší cenou energie. Snad jsem to pochopil správně. To smé platí i o dodavateli plynu.

Zkuste to sami, bez rizika

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.