Bojovali za vlast (2. část)

V tomto příspěvku bych rád připomenul jednoho málo známého roztockého občana, jenž patří mezi ty, kteří za války sloužili za druhé světové války v československé zahraniční armádě ve Velké Británii.

Václav Jílek (20. července 1922 - 12. února 1986) se narodil v Úholičkách jako syn Václava a Marie Jílkových, kteří bydleli v čísle popisném 88. Václav Jílek absolvoval 5 ročníků obecné školy a tři ročníky měšťanské školy. Poté se vyučil a pracoval jako automechanik.

Po okupaci českých zemí v březnu roku 1939 se jeho život zcela změnil. Druhá světová válka znamenala mj. mobilizaci většiny mužů ve válčících zemích. V nacistickém Německu řešili nedostatek pracovních sil nuceným nasazením obyvatel porobených zemí. Týkalo se to i občanů protektorátu Čechy a Morava (dobový termín byl totálně nasazení). Jako mnoho jeho generačních druhů musel i Václav Jílek odejít v dubnu 1942 na práci do Německa. Pracoval jako topič na německých obchodních lodích. Této skutečnosti využil a v jednom švédském přístavu z lodě uprchl. Švédsko bylo v době druhé světové války neutrální a Václav Jílek se dostal do hlavního města Stockholmu, kde se 4. května 1944 přihlásil do československé zahraniční armády. Tím formálně začala jeho účast v československém zahraničním odboji. Formálně proto, že Švédsko bylo v té době sice neutrální stát, ale Norsko i Dánsko bylo okupováno německou armádou a Finsko bylo spojencem Německa, takže dostat se k našim jednotkám v zahraničí bylo velmi obtížné. Václav Jílek dorazil do Velké Británie až 8. května 1945. Dnem 16. května 1945 byl prezentován a zařazen k Náhradnímu tělesu československé armády. Náhradní těleso byl název jednotky, kam přicházeli nováčci. Po roce se tak stal nejen teoreticky, ale i fakticky vojákem naší zahraniční armády - ale válka v Evropě již skončila. S naší armádou odcestoval do osvobozené vlasti, 4. ledna 1946 byl demobilizován a vrátil se do civilního života.

Jeho poválečné osudy se mi zatím nepodařilo detailně dohledat. V roce 1951 se přestěhoval s rodinou do Roztok, kde i zemřel. Pracoval mj. jako řidič. Pokud má některý ze čtenářů o Václavu Jílkovi nějaké údaje, bude autor příspěvku velmi vděčný za jejich poskytnutí.

Pavel Buchtele
Státní okresní archiv Praha-západ

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.