Bosé nožky v akci

Nohy jsou našimi kořeny, které nám umožňují kontakt se zemí. Jsou naší základnou, která nás nese po celý život. Naše nohy mají "dar" velkého cítění a vnímání, záhy je však obujeme do bot, a tím tuto schopnost postupně ztrácíme. A nejen to, "ochuzujeme" i centrální nervovou soustavu o mnoho cenných informací, které jí nohy předávají, a které pak nemohou zpětně ovlivňovat pohybové chování našich nohou a celého našeho těla.

Všichni dobře známe, jaké to je chodit "bosky" v mokré trávě nebo po kamíncích. Naše tělo se bude v každém z těchto případů pohybovat jinak. Nebo si to už nepamatujete, protože bosi nechodíte? A co děti? Znají tento pocit? A chodí někdy bosy?

Lidská noha funguje jako opěrná část těla a v případě porušení její funkce dává vznik řadě patologií. Po srdci je nejzatíženějším tělesným orgánem, ale také zanedbávanou částí těla. To, jak důležité nohy jsou, zjistí řada lidí teprve tehdy, když nastanou první bolesti. Téměř každý druhý dospělý kráčí životem na nemocných nohou. Mnozí právě proto, že si vypěstovali nesprávné návyky v dětství. Na vývoj nohy dětské populace má nepříznivý vliv nedostatek pohybu, nevhodná obuv, chůze po umělém povrchu apod., což způsobuje ochabnutí svalů na nohou.

Důležitým faktorem je prevence - správné zacházení s vlastníma nohama. Aby nohy byly zdravé, potřebují pohyb. Nejen pro již poškozené, ale také pro zdravé nohy je proto dobrá pravidelná gymnastika nohou. Při pohybu se zvýší prokrvení a tkáně jsou lépe zásobovány kyslíkem, zvýší se pohyblivost prstů a celkově se posílí svalstvo nohy.

Novorozenci mají v prstech výrazný úchopový reflex, a proto s nimi lze gymnastiku nohou provozovat od narození po celý zbytek života. Pokud si noha uchová svou původní pohyblivost a vytvoří silné svalstvo, naprosto se minimalizuje riziko zranění, poškození v důsledku špatného držení těla a vad chůze. Především ohybače prstů nohy na spodní straně chodidla poskytují oporu a pružnost nožní klenbě. Bohužel jsou v botách silně fixovány, a proto se příliš neposilují.

"Začít a vytrvat", tak by mohlo znít heslo, s nímž lze právě v mládí - tedy u dětí - položit základy zdravé chůze.

Pokud se chcete dozvědět více o vývoji dětské nožičky, přijďte si poslechnout přednášku MUDr. Marie Součkové, odbornice na podiatrii a ortopedii a prezidentku České podiatrické společnosti, která se koná 12. května od 16 hodin v zasedací místnosti MÚ Roztoky, s možností screeningu nohou a konzultace. 

Cvičení pro zdravé nožičky - cvičení pro správný vývoj nožiček u malých dětí. Hravou formou pomocí speciálních cviků s využitím říkanek a aktivní gymnastiky procvičíme nožičky, potažmo celé tělo. Použijeme různé pomůcky a využijeme speciální mobilní chodníček pro bosé nožky. Cvičení podporuje utváření vnímání, pohyblivosti a posilování správných pohybových stereotypů a hlavně správné utváření funkce nohy. Lekce jsou vhodné především pro děti ve věku 2 až 6 let, neboť v tomto období se nožička vyvíjí nejvíce, ale zacvičit si mohou i starší děti a rodiče.

První ukázková lekce zdarma se uskuteční v úterý 17. května od 15.15 do 16.00 hod v tělocvičně pod školní jídelnou. Poté bude probíhat cvičení každé úterý až do konce června. Rezervace předem na tel. 727 908 732 nebo na betty@email.cz.

Alžběta Kořínková

V textu byly použity úryvky z časopisu Podiatrické listy 1/2011

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.