Čas předvánoční

Ten čas býval od nepaměti shovívavý a poklidný. Hokynáři a hospodyně měli sice fofr, ale v práci už se nikdo nepřetrhl, neb se schylovalo k vánočním večírkům, byl čas dobré vůle, klidu a rozjímání, usmívali se dokonce i politici, ztichl i Parlament...

To letos je to onačejší, je to (bez přehánění) zcela jiná káva.

V Parlamentu budou letos světit Vánoce-ne-Vánoce, neboť vláda musí čekat, až jí Senát (jak se dá téměř na 100 % předpokládat) „balíčkový“ aj. zákony zamítne a vrátí Parlamentu zákony jím již jednou schválené, a pokud bude v té chvíli mít ještě vládní koalice o hlas víc než opozice a Senát opět přehlasuje, musí ještě pan Nečas stihnout doběhnout na Hrad za panem prezidentem a požádat ho o podpis zákona, který nedávno vetoval.!

Je to opravdu zvláště roztomilý a ,,jednoduchý“ systém schvalování zákonů. Amatéři všech zemí spojte se! A když se ,,dílo“ podaří, dozví se (možná pod stromečkem) prostý občan kolik bude od 1. 1. 2013 stát rohlík, deset deka salámu, litr benzinu atd.

Čas předvánoční se tak stává nepříliš radostným, neboť nejistota není zrovna sestrou pohody a sváteční nálady. A přesto: síla této odvěké slavnosti jménem Vánoce vždy a neúprosně převáží starosti i strasti všedních dnů - ateistů i věřících. Je to stejně zvláštní: v jeden jediný čas se rozzáří tváře milionářů i usoužených podnikatelů, kteří celý rok kličkují mezi změtí zákonů proměnlivých jako počasí, i těch, kteří mají hluboko do kapsy. Vánoční svíčky hoří i ve stanech bezdomovců...

Ten zázrak Vánoc se dostaví, ať chceme, nebo ne, je tomu tak od dob pohanských, přes staletí křesťanství až dodnes, kdy nás na pár dnů zasáhne, aby zas po Novém roce odplynul do každodennosti.

Pokoj lidem dobré vůle.

Ladislav Kantor

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.