Černé skládky v Roztokách - epizoda první

Loni v prosinci jedna slečna na roztockém Facebooku přidala komentář, ve kterém se zeptala:

„Dobrý den, jakmile opadalo listí, tak na stromech kolem řeky u silnice na Prahu jsou akorát vlající odpadky (papíry, igelity...), snad ještě po povodních. Plánuje město nějaký úklid, případně zorganizovat nějakou dobrovolnickou akci, aby mohli občané pomoci uklízet? Protože koukat na ten binec každé ráno je trest pro všechny, kdo mají aspoň trochu dobré oči.“

No a to mě inspirovalo k naplánování úklidu bez nutné účasti města. Proč čekat? V tom čekání - na jiné - je možná ten problém, proč se neudělá nic... Odpověděl jsem a v komentáři určil den, místo a čas „úklidu za mostem“. Pár lidí se předem omluvilo, ale přesto jsem čekal, jestli se někdo nepřidá. Nikdo, a tak jsem se, vybaven velkým plastovým pytlem, vydal na lov přemnožených odpadků sám. K ohřívání se, mimo čaje v termosce, přidalo i sluníčko.

Prošel jsem plochu k poslední „rybářské otočce“ a ulovil plný pytel přebytků civilizační choroby jménem Bezohlednost a našel čtyři různě velké černé skládky. První je na největším plácku pro rybáře v takové zděné místnůstce. Rybáři si zaloví, udělají pohodu, koukají na plynoucí vodu a je jim dobře. Někdy tam zajdu a zeptám se jich, co si myslí o bordelu u schůdků za zády. Druhou a třetí jsem objevil zhruba uprostřed celé plochy výletu. Vyrostly ukryté ve vyšší trávě. Čtvrtou, největší, pak u místa, které měli rádi roztočtí vodáci. Po hodině a půl, blízko místa, kde jsem s lovem začal. Je vedle zbytků bývalé vodácké klubovny a pod nimi.. Škoda, že místo už neslouží vodákům, jako dlouho před povodněmi. Nějaký dobrák, zřejmě ve snaze šetřit kapacitu roztockého sběrného dvora, tuto skládku, dle čerstvých stop, pravidelně doplňuje. 

Nebojte, neposbíral jsem všechno. Ještě tam hooodně zbylo... Je tam jen o jeden pytel odpadků méně. MěÚ Roztoky jsem prostřednictvím pana tajemníka poprosil o jeho odvoz. Odvezli jej obratem a tímto jim velice děkuji.

Další, větší úklid pro cca 30 osob, v rámci www.uklidmecesko.cz plánuji na 18. 4. 2015 od 13.10 do 16.10 (nebo dle chuti, sil, zásob a počasí). Město na tento den a místo poprosím o přistavení nákladního kontejneru.

Černá skládka je nelegální uložení odpadů. V ČR se nakládání s odpady řídí zákonem č. 185/2001 Sb. a místními vyhláškami. V dnešní době sběrných dvorů nechápu, vůbec nechápu, proč vznikají. Víte-li o nějaké roztocké černé skládce, tak mi prosím pošlete její polohu.

Nemusíme čekat, až s tím Někdo Něco udělá... za nás.

S přáním pěkného dne

Jiří Macák
člen Kontrolního výboru za Stranu zelených

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.