Cest odvaze Pavla Vranského 17. listopad

Jeho projevy se nesou vždy na podobné téma - a jak by ne. Vitální voják vzpomíná na hrůzy války a vždy pozvedá hlas pro to, abychom nezapomněli. Přičiňuje se, aby děti a mladí lidé vždy věděli, co byl nacismus a holocaust, brojí proti totalitám.

Dojemné bylo poslední setkání letos na jaře, kdy mu starosta mohl poblahopřát k právě slaveným pětadevadesátinám před všemi, kdo se na levohradecký hřbitov přišli poklonit památce padlých.

Proč to připomínám? Jistě nejsem v Roztokách sám, kdo s úžasem sleduje doslova totalitní praktiky Svazu bojovníků za svobodu. V čele této organizace, které by si člověk chtěl vážit už proto, že ji zakládali lidé jako plukovník Vranský, stojí někdejší komunista Vodička. Nahrávka z nedávného sněmu svazu, kde se vylučovalo jako za starých špatných bolševických časů, kde předsedající s použitím normalizačního slovníku a bez možnosti oponentury nechával odhlasovat zrušení jedné základní organizace za druhou, doslova šokovala. Důvod zrušení? Nesouhlas s představenými a jejich prohradní a xenofobní politikou... A kdo ve spolku zůstává? No přece Ovčáček a Bobošíková!

Legendární letec plukovník Pavel Vranský

Česká televize tímto zpravodajstvím, zveřejněným v neděli 23. října v pořadu 168 hodin, udělala veřejnosti dobrou službu - a Roztoky by si to měly pamatovat dvojnásobně.

Byl bych velmi rád, kdybychom na dubnová a květnová výročí pozvali právě pana Vranského, který na protest proti děsivým praktikám ze svazu doslova v přímém přenosu vystoupil. K lidem, kvůli kterým tento hrdina svaz opustil, by naše pozvání naopak nemělo doputovat v žádném případě.

Tomáš Novotný
místostarosta

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.