Co nás čeká v hromadné dopravě

Jako každý rok pro vás do prosincového čísla i letos naši tradiční autoři Michal Přikryl (autobusové) a Jaroslav Huk (vlakové) zpracovali „ledničkové jízdní řády“. Ledničkové jim říkáme proto, že si je mnozí naši čtenáři upevňují magnety na dveře ledničky. Za nejvýznamnější letošní změnu je možné považovat zcela odlišný JŘ linky S41 o víkendech než ve všední den. Jízdní doba vlaků této linky je mezi Bubenčí a Holešovicemi o jednu minutu kratší a mezi Libní a Hostivaří naopak o jednu minutu delší. Víkendové spoje také nebudou mít časovou prodlevu v Libni. Autobusová noční linka 604 bude nově zajíždět do Úholiček. Pokračování linky 359 z Únětic přes Solníky a nádraží až na Bělinu svůj provoz nezahájí 15. prosince, ale o nějaký ten týden později. Více k této lince v úvodním slově starosty.

V souvislosti s touto linkou se na diskusních fórech znovu oživil nápad, aby naše město usilovalo o zastávku u Lidlu v Horoměřicích. Není to myšlenka nová. Před lety její realizace ztroskotala na tom, že se obchodní řetězec a okolní obce nedohodly, kdo úpravu části parkoviště na zastávku zaplatí. Zjistil jsem tedy současný stav a pro nemotorizované zájemce o nakupování na kruháku u Horoměřic mám dvě zprávy. Tak nejprve tu špatnou. Zastávka u Lidlu stát nebude. A teď tu dobrou. V těsném sousedství Lidlu vyroste hypermarket Tesco a tam tato zastávka, která současně umožní i přestup mezi linkami PID, stát bude. Zda tu ale bude i zastávka linky 359, bude výsledkem dalších jednání. Já se domnívám, že našemu městu mnohem víc chybí zastávka u Teska našeho.

ČSAD Kladno zakoupilo několik vozidel na plynový pohon. Zařazení tří z nich na linky PID je pro PID přímo revolučním počinem. Na linku 350 však toto vozidlo zařazeno být nemůže, protože podjezd v Lichocevci je o dva centimetry nižší, než toto vozidlo potřebuje.

Výraznou změnu dozná v roce 2014 doprava na Vítězném náměstí v Praze, a to v souvislosti s prodloužením linky metra A. Končit by zde pak měly jen autobusy, které přijedou podle vody, tedy včetně našich linek. Autobusy od Horoměřic budou končit na Bořislavce a autobusy od Kladna a Slaného ve Veleslavíně. Nebude to ale zřejmě současně. Podle všeho bude prodloužení metra otevřeno dříve, než budou u nových zastávek metra zbudovány nové autobusové terminály. A aby to bylo ještě složitější, je velmi pravděpodobné, že stanice metra Bořislavka bude otevřena později než stanice ostatní.

Od 15. prosince nám již nebude líto, že vlakový dopravce Arriva nezastavuje v Roztokách. Z trati 091 se, údajně dočasně, stahuje. Zda nám budou i v novém jízdním řádu u nádraží ujíždět autobusové spoje návazné na vlak, si netroufám ani odhadnout. Práce na modernizaci trati 091 se totiž přesunou mezi Bubeneč a Roztoky. A ve čtvrtém čtvrtletí bude zprovozněna nová zastávka v Podbabě, která umožní přestupy mezi vlakem, tramvají a autobusem. A vlaky přestanou stavět na nádraží v Bubenči.

Přestože ceny vozokilometrů průběžně stoupají, žádný z obou krajů zatím nepočítá se zdražením jednotlivých jízdenek. Oba si ale pohrávají s myšlenkou mírně zdražit cenu jízdenek předplatních. Hromadnou dopravu navíc prodražuje i slabá koruna. ČD po čase opět přistoupily k navýšení jízdného o inflaci. Tentokrát jde v průměru o 2 %. Vzhledem k zaokrouhlování některé, našimi občany často využívané relace z Roztok zůstanou na stejné výši (Sedlec, Holešovice zastávka), některé zdraží o 1,- Kč (Masaryčka, Holešovice, Libeň, Řež, Kralupy). Zdraží i jízdenky, které se z této ceny vypočítávají, tedy mj. jízdenky traťové. Zdraží se i velmi oblíbené skupinové víkendové jízdenky a prodraží se i cestování s kolem či se psem na delší vzdálenosti. Různých zvýhodnění se naopak dočkají držitelé In-karet. Například držitelé In-50 budou mít na traťové jízdenky 50% slevu.

Ve dnech 24., 25. a 31. prosince bude omezen provoz autobusových linek 340 a 350, které nahradí spoje linky 640. V době, kdy šlo toto číslo do tisku, nebyl JŘ ještě znám. Nicméně bude viset na zastávkách i na webu města.

Vít Calta

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Jak dál s linkou 359? | Vít Calta
Slovo starosty | Jan Jakob
Doprava | Tomáš Petschnigg

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.