Co přinesly volby v Roztokách

Pro vlastní fungování obce jsou nejpodstatnější volby komunální. Vnímali to tak i voliči v Roztokách, jichž se dostavilo k volbám do zastupitelstva města 49,72 % ze všech oprávněných, což byl v rámci republiky nadprůměr. Naproti tomu ke druhému kolu senátní volby přišlo necelých 23 % voličů, i tak šlo o celostátně nadprůměrný výsledek.

Je třeba se zamyslet nad smutnou skutečností, že se k volbám do zastupitelstva dostavila jen necelá polovina voličů - nejhorší výsledek za 25 let demokratického vývoje. Zanedlouho si připomeneme již čtvrtstoletí od listopadu 1989, kdy jedno z hlavních hesel demonstrací byly „Svobodné volby“. Ano, svobodné volby byly něco, po čem jsme marně 40 let toužili. Teď je máme, a „kašleme na ně“. To je skutečný paradox! Přitom se nedá říci, že by nabídka stran a kandidátů byla v Roztokách malá. O 21 míst v ZM usilovalo celkem 148 kandidátů z celého politického spektra!

Někteří komentátoři nás uklidňují, že nemáme nad chabou neúčastí voličů zoufat, že neúčast ve volbách je také volbou. No, mám za to, že tím hůř. Dá se to interpretovat také tak, že více jak polovina voličů neakceptuje současný (téměř demokratický) politický systém. A pod čarou pak lze vnímat hospodské hudrování, že dříve bylo líp... Kdyby došlo nedej bože na volební povinnost, jak navrhuje prezident, pak bychom teprve nad výsledky zírali. Zejména pak nad zisky krajní levice i extrémní pravice. Ale zpět ke konkrétním výsledkům.

Volby v našem městě drtivě vyhrála TOP 09, když získala 9 mandátů. To tu nebylo od doby Občanského fóra; od voleb v listopadu1990 nikdy žádná strana nevyhrála v Roztokách takto výrazně. Myslím si, že to překvapilo i samotné kandidáty této strany. Protože jsem zastánce Masarykovy teze, že demokracie je diskuse, a nikoli diktatura většiny, jsem z tohoto jednoznačného výsledku poněkud na rozpacích. Nevím, zda TOPka toto vítězství „ve zdraví" ustojí a nepodlehne pokušení „vládnout". V této souvislosti mě překvapilo, jak velká část voličů ztotožnila nesporné úspěchy koalice TOP 09 + ODS + Sakura v minulém volebním období jen s touto stranou, ačkoli musí být jasné, že jde o výsledek týmové spolupráce.

Na vítězství TOP 09 se lze ovšem podívat i z jiného úhlu - ve smyslu toho, co jsem napsal v úvodu. Tato strana získala úžasných téměř 35 % voličských hlasů, ovšem z necelých 50 % zúčastněných voličů a z 2 880 platně odevzdaných kandidátních listin, když ve voličských seznamech bylo zapsáno 5 808 voličů. Z tohoto pohledu dostává drtivé vítězství poněkud trpkou příchuť.

Po dvaceti letech došlo i na účast samostatné kandidátky, paní Vl. Drdové, která se sólovou jízdou pokusila prakticky o nemožné. Výpočet mandátů je neúprosný a samostatným kandidátům prakticky nedává šanci. Přepočteno na celou kandidátku by dosáhla třetího nejlepšího výsledku.

Značný úspěch zaznamenala Strana zelených, která při absenci sdružení D.O.S.T. sesbírala protestní hlasy a posílila z jednoho na čtyři mandáty. Zřejmě bude velmi tvrdou opozicí. Doufejme, že konstruktivní.

Vcelku očekávané zisky zaznamenala Sakura, Volba pro město, ČSSD i KSČM. V případě ČSSD se neprosadil nikdo z lídrů kandidátky, ale opět nestraník V Calta. A to na předvolební mítink dorazil i předseda vlády Sobotka. Mezi poraženými je tentokrát ODS, a to přes masivní, leč nepříliš nápaditou (opatrně řečeno) billboardovou kampaň. Dva mandáty je nejméně za posledních 20 let. Navíc všechny straníky přeskočil nestraník, bývalý místostarosta Dr. Huk. Je evidentní, že ho volili i voliči jiných stran, kteří doufají, že bude i nadstranický místostarosta.

Za zmínku stojí i jedna místní kuriozita. V našem zastupitelstvu zasednou dva muži se stejným jménem - Tomáš Novotný. Liší se jen příslušností k volební straně a titulem před jménem - a pravda i vizáží. Podělí se i o rezort, který býval pohromadě a nyní bude rozdělen. Z kulturní komise se odloupne komise pro sport. Další zajímavostí je to, že jedna z nově zvolených zastupitelek, dříve než stačila složit předepsaný slib, již změnila stav a jméno.

Nejstarší členkou zastupitelského sboru je Marcela Jungwirthová z KSČM, která preferenčními hlasy přeskákala své mladší kolegy a kolegyně. Nejmladším zastupitelem je bývalý i budoucí starosta Jan Jakob z TOP 09, což je bezpochyby další zvláštností, i když tomu tak bylo i v minulém volebním období. Skončila tedy první fáze voleb - ta, která se odehrávala u volebních uren. Nyní probíhá ta druhá - již bez publika; povolební vyjednávání, kdo s kým vytvoří radu města a obsadí stěžejní pozice v čele komisí a výborů. Rovněž bude (či již byla) sepsána koaliční smlouva s hlavními programovými prioritami. Tentokrát snad již bez falešných slibů, jimiž se volební programy hemžily. Až dostanete do rukou toto číslo Odrazu, už to bude jasné. Nezbývá než doufat, že se tak stane ku prospěchu města.

Stanislav Boloňský
/p

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.