Co s načatým létem?


Léto je v plném proudu. Jak si již pomalu zvykáme, přináší s sebou meteorologické extrémy, letos je to především sucho, které kazí náladu vodákům i pěstitelům.

Léto je však především časem prázdnin a dovolených. Dovolená na zotavenou se to jmenuje úředně. Je to nepochybně čas, na který se většina pracujících lidí těší. Pomíjím pro tuto chvíli workoholiky, živnostníky, kteří si ani dovolenou vzít nemohou, a pověstné Japonce, kteří si z obavy ze ztráty zaměstnání už 25 let dovolenou nevybrali.

Dovolenou trávíme různě. Aby měla smysl a žádaný účinek, měla by trvat aspoň dva týdny a měli bychom se na ni přesunout do jiného prostředí. Je jedno, jestli k moři, na Šumavu či na chatu v Podbrdí. Pro někoho je ideální představa dovolené dvoutýdenní polehávání na pláži, pro jiného vycházky do lesa na houby (letos teda fakt nerostou), třetí si zvelebuje zahradu a spravuje střechu chalupy.

Důležité je umět se oprostit od všedních problémů, hodit za hlavu pracovní potíže a spory, vyhnat si z mysli vše nepříjemné, co nás možná čeká - a to právě neumíme.

Neumíme odpočívat a relaxovat. Neumíme vypnout. Pořád se nám honí hlavou změť neuspořádaných, většinou černých myšlenek a obav. Výsledkem je, že jsme permanentně podráždění, utahaní, negativně přednaladění a potenciálně vzteklí. Špatně usínáme, brzo se budíme a mozek se ihned nastartuje k další destruktivní činnosti. Umění odpočívat a relaxovat i během pracovního dne se dá naučit. Jsou na to různé techniky, ale není to snadné. Tak aspoň o té dovolené se pokusme vypnout a všímat si pěkných a pozitivních věcí. Je jich pořád ještě dost.

Takže na otázku „Co s načatým létem?“ odpovídám: Užijte si ho. Za jakéhokoli počasí.

A když budete mít náladu, tak si přečtěte Odraz.

Hezké léto za celou redakční radu přeje

Jaroslav Drda

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Rozmarné léto | Ladislav Kantor
Slovo starosty | Jan Jakob
Slovo starosty | Jan Jakob

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.