Co se do strategického plánu nevešlo

Když jsem v minulém Odrazu psal něco o smyslu strategického plánu, nezmínil jsem se o jedné věci. Analytická část plánu je docela užitečným a aktuálním přehledem o našem městě. Strategický plán byl zastupitelstvem schválen a je dostupný na webových stránkách města, a tak, když budete chtít vědět, jaké jsou u nás památkově chráněné objekty, kolik dětí máme v mateřských školách nebo kdy jsme schválili územní plán, podívejte se do příslušné kapitoly. 

Strategický plán
Strategický plán | ilustrační foto | CC3

A když se budete zajímat o to, co by se mělo v příštích letech ve městě postavit, vybudovat, změnit – prohlédněte si projektové karty. Mnohé z nich jsou jen námětem do budoucna, bez přesného časového a někdy i finančního vymezení, ale na většinu z nich dojde. Je toho hodně – a to se ještě na další dvě desítky záměrů nedostalo. Pár je v dohledné době nerealizovatelných (například pozemkové úpravy narážejí na tvrdý nesouhlas některých velkých vlastníků zemědělské půdy), další nemají dosud konkrétní podobu, a několik dalších prostě neprošlo. A podívejte se, nebyly to nápady k zahození.

Už v raných fázích zpracování strategického plánu jsem opustil myšlenku na rozhlednu na Holém vrchu a s těžkým srdcem pak i na vylepšenou a inovativní verzi, na podhlednu v Tichém údolí.

Zmizel i ekologický námět vybudovat ve městě síť podchodů pro ježky se značkou zákazu vstupu potkanů, protože mě kolegové přesvědčili, že potkani jsou natolik negramotní, že by zákaz nerespektovali.

Neprošel ani smělý plán propojit ulici Jana Palacha s oblastí Solník tunelem Hanka (hlásím se jen k tomu jménu, tak odvážný plán bych nevymyslel), protože by to narazilo patrně na nesouhlas některých obyvatel z Haškovy ulice, kterým bychom podkopali barák.

Do užšího výběru se nakonec nedostalo ani přemostění Vltavy lávkou do Klecan. Navrhl jsem proto tunel s výstupem na ostrov, kde by vyrostlo Centrum nočních sportů, ale ani pro to jsem nenašel pochopení.

Naprosto jsem neuspěl s návrhem na pojmenování mateřských škol. Sám starosta mi zatrhl návrh na to, aby budoucí nová školka v Palackého ulici nesla roztomilé označení Kalousek. Nejspíš proto, že by tam děti dostávaly poloviční porci. Neprošly ani návrhy, které by se možná setkaly s nepochopením právnických osob (Talorka), fyzických osob (Durdoňka) anebo by prý nabádaly k užívání návykových látek (Travička, Perníček).

Marně jsem se snažil prosadit návrh, jak vyřešit nedostatek míst v katolickém kostele výstavbou nového svatostánku v Solníkách. To by mi asi prošlo, koneckonců platný územní plán s touto veřejně prospěšnou stavbou počítá, jenže ztroskotal jsem na tom, že jsem chtěl, aby nový kostel nesl název Nanebevzetí sv. Andreje, protože jedině tak by mohl dostat mimořádnou dotaci z ministerstva financí.

Ale přece jen jeden námět asi nezapadne, i když se do strategického plánu zatím nedostal. Cíl zřídit v krásném sklepě městského domu čp. 22 TOP bar U knížete Karla má výraznou podporu, starosta prostory ohledal a za způsobilé uznal, a tak se knížecího baru možná dočkáme.

Jarda Huk

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.