ČSSD v tom nejede

S velkým překvapením jsem si v minulém čísle Odrazu přečetl, co všechno má u nás na svědomí ČSSD. Nevím ale o tom, že by se konala nějaká schůze MO ČSSD, která by rozhodla, že přenechám svůj mandát svému náhradníkovi. A byla by také celkem o ničem. Ani vyloučit za to, že jsem je všechny přeskočil, by mne nemohli, protože nejsem členem.

Je ale pravda, že mi v minulém volebním období někteří členové ČSSD vyčítali, že se nechovám jako správný opoziční zastupitel a že nám to voliči spočítají. Tedy nikoli mně, ale straně jako celku. Opravdu nejsem a ani nechci být tvrdým a zásadovým opozičním zastupitelem. Vzhledem ke své povaze se totiž dříve nebo později skamarádím nejen s Marťany, ale i s Venušany, a dokonce i s Plutoňany. A za svůj největší úspěch v minulém volebním období považuji to, že se mi, jako předsedovi kontrolního výboru, podařilo uprosit vedení města, aby nakonec přece jen plnilo všechny podmínky poskytnutí dotace na výstavbu školy i proti vůli poskytovatele. Jednu dobu to dokonce vypadalo, že na té kandidátce ani nebudu.

Nebyl to tedy mocenský zásah zlé a ošklivé strany, která ignoruje přání svých voličů, ale jen a jen moje rozhodnutí. A chceme-li myslet bulvárně, pak to tedy byla moje osobní zrada mých osobních voličů. Tedy těch, kteří z naší kandidátky dali hlas jen mně. A ti mají s voliči sociální demokracie společné jen jedno. Mne. 

Rozhodování to nebylo lehké. Jsem velkým příznivcem tohoto volebního systému, kdy každá strana dostane tolik mandátů, kolik si zaslouží, ale o tom, kdo ji bude zastupovat, rozhodnou voliči stran ostatních a ti, kdo volí jednotlivce napříč kandidátkami. A doufám, že to není proto, jak se ke mně tento volební systém zachová vždy, když někam kandiduji. Moje rozhodnutí mi tedy dost usnadnilo to, že mezi mnou a mým náhradníkem byl rozdíl jen 13 hlasů. Obava, že místo mne nastoupil někdo, koho voliči nechtějí, je tedy lichá. Jak kdo.

Vyvodil jsem osobní odpovědnost z volebního neúspěchu, za který považuji to, že se nám nepodařilo navýšit počet mandátů. A přenechal jsem své místo člověku, který, díky svým povahovým vlastnostem, bude obecně rozšířenou představu o tom, jak se má chovat opoziční zastupitel, naplňovat lépe než já. 

Člověku, který naší volební kampani věnoval víc času a energie než my všichni ostatní dohromady. Člověku, jehož volební plakát byl napaden, z mně zcela nepochopitelných důvodů, dosud neznámými pachateli. Člověku, který prosadil, že jsem na té kandidátce vůbec byl. Svému kamarádovi, kterého jsem před čtyřmi lety já sám přivedl, jako tehdy bezpartijního, na kandidátku ČSSD.

Svým osobním voličům jsem se omluvil před dvěma měsíci. Těm, kteří se mne na to osobně zeptali, jsem svoje rozhodnutí vysvětlil. Teď jsem to tedy udělal veřejně. A víc se k tomu vracet nebudu.

A ČSSD ? Tak ta v tom ale fakt nejede.

Vít Calta
člen RR Odrazu za ČSSD

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.