Daně nízké, poplatky adresné – to je plán ODS pro období 2014-2018

V posledních dvou letech jsme se jasně postavili vůči našim koaličním partnerům ve věci plánovaného trojnásobného zvýšení daně z nemovitosti. Byli jsme připraveni opustit kvůli tomuto bodu i duhovou koalici, tehdy s TOP 09 a Sakurou. Díky našemu zásadovému postoji se nám podařilo tuto snahu zastavit v samých začátcích. Jsme připraveni se tak zachovat i do budoucna, jelikož považujeme daň z nemovitosti z pohledu celkového systému výběru a správy daní za nesmyslnou a ideově nepřijatelnou.

Daně
Daně | ilustrační foto | mF

V zemi, kde je drtivá většina daní vybírána centrálně, aby se z nich následně nakrmila státní správa, desítky nesmyslných institucí, ať už místních, či evropských, rovnostářský důchodový systém a socialistické zdravotnictví, nelze ani postupovat jinak.

Daň z nemovitosti, daň majetková, případně daň domácí (daň za to, že mohu někde bydlet – třeba na břehu Ženevského jezera) má opodstatnění tam, kde se významná část daní vybírá na obecní či městské úrovni a jejich využití je pro občana transparentní a konkrétní. Jako například ve Švýcarsku, které pracuje dokonce se třemi úrovněmi – spolkovou, kantonální a obecní. Různé daňové sazby na úrovni jednotlivých kantonů, či dokonce obcí, vytvářejí zdravou konkurenci, která umožnuje jednotlivým lokálním vládám cíleně lákat na své území preferované investice či dokonce občany. To je ale pro většinově rovnostářsky uvažujícího obyvatele České Republiky asi těžko představitelné.

Pro nás platí, že pokud dostáváme dle počtu obyvatel s trvalým bydlištěm v katastru obce podíl z výběru daně z příjmu, DPH a spotřebních daní, měli bychom tento příděl efektivně využít a nezatěžovat majitele nemovitostí dalšími dávkami Z principu je daň z nemovitosti nespravedlivá. Každý, kdo vlastní nějakou nemovitost, jí pořídil za již několikrát zdaněné peníze. Navíc při její výstavbě, pokud platil poctivě, zaplatil vše s DPH. Následnou údržbu a zvelebování taktéž platí již ze zdaněných peněz. Proč tedy by měl platit daň za to, že něco má, když už byl jednou zdaněn a obec má z jeho daní příjem?

Adresnost patří tam, kde platím buď za určitou službu, nebo tam, kde do jisté míry omezuji práva druhých – odpady, zábory apod. To je v pořádku a měl bych mít možnost svým vědomým rozhodnutím ovlivnit to, co skutečně zaplatím. Nebudu se zde o tomto tématu podrobněji rozepisovat, protože k opadům jsem si již řekl svoje ve svých předchozích článcích.

Dokud nejsme z místní úrovně schopni zásadně ovlivnit daňový systém a následné přerozdělování peněz, pocházejících z našich kapes, měli bychom se kousnout radši do ruky než se o podobné eskapády pokoušet na místní úrovni. Na druhou stranu je dobře, že se toto téma diskutuje. Alespoň se odkryjí karty a hned je jasné, kdo vlastně stojí napravo či nalevo ideově vyprázdněného středu politického spektra. Každopádně ODS v Roztokách daně v příštím volebním období nezvýší a jakýkoliv snahám o jejich zvyšování bude za všech okolností bránit.

Tomáš Pařízek
zastupitel a radní za ODS

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Ale podívejme se, tak proto

Ale podívejme se, tak proto od svého nápadu pan starosta tehdy upustil a tiše to vyšumnělo.
Potřeboval si udržet židli.
Pane Pařízku, máte velmi dobré názory i návrhy řešení, ale podívejte se, jak se panu starostovi podařilo sestavit si kandidátku, vyšplhá se po zádech populárních lidí našeho města, lidi je budou volit a on si svojí židli udrží, pak už jeho skvělým nápadům nebude moct bránit nikdo.

Ale podívejme se na to

Ale podívejme se na to opačně. Proč se tito, jak vy píšete, populární lidé nechali napsat právě na jeho kandidátku ?

Asi jim něco slíbil, co já

Asi jim něco slíbil, co já vím? To se musíte zeptat jich. Nebo si snad myslíte, že je táhne "jeho" osoba. Osobnost těžko, to on není a nikdy nebude. Jeho kandidátka, jeho město, jeho peníze, to je právě ono...to jste odhalil přesně jeho myšlení.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.