Dětské středisko má nový přístroj na vyšetření zraku dětí

Od září 2015 bude dětské středisko Roztoky nabízet nový typ vyšetření zraku kojenců a malých dětí. Nejprve do zkušebního a následně do řádného provozu zařadí přístroj PlusoptiX S09. Jde o moderní screeningový autorefraktor, přístroj, kterým je možné snadným bezkontaktním způsobem odhalit oční vady již od šesti měsíců věku dítěte. Zařízením lze měřit refrakci (dioptrické vady), rohovkové reflexy a další faktory, nejpřínosnější je ale pro včasné odhalení tupozrakosti (amblyopie).

 

„Tupozrakost je poměrně častá vada zraku, kterou trpí dvě až čtyři procenta populace. Z různých příčin je při ní potlačen vjem z jednoho oka a mozek si zvykne zpracovávat obraz přednostně z oka druhého,“ říká MUDr. Margita Poláková z dětského střediska Roztoky. Obraz z postiženého oka je pak neostrý, schopnost vidět prostorově je potlačena. „Charakteristické pro tuto vadu je, že ji umíme léčit pouze tehdy, pokud je odhalena ještě v době, kdy se zrak vyvíjí, nejpozději ve čtyřech až šesti letech věku. Později se již prakticky léčit nedá" dodává MUDr. Silvia Bajová z roztockého střediska. Oční vady jsou sledovány v rámci běžných preventivních prohlídek, ne vždy se je ale zejména u malých dětí podaří zachytit. Přínosem nového přístroje je, že ke screeningovému vyšetření je třeba jen minimální spolupráce dítěte, která v tomto věku může být problematická. Je-li vyšetřením možná vada zraku odhalena, dítě je odesláno k dalšímu vyšetření a léčbě k očnímu lékaři. Výhodou je, že lze vyšetřovat i velmi malé děti. Pokud se podaří problém najít v raném věku, úspěšnost léčby samozřejmě roste.

Vyšetření je rychlé, bezbolestné a jen minimálně závislé na spolupráci malého pacienta. Momentálně PlusoptiX jakožto poměrně nákladné zařízení provozuje jen několik desítek pracovišť v České republice. V Roztokách bude k dispozici od září pro pacienty roztockého střediska i jiných dětských ordinací.

Dětské středisko Roztoky

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.