Diktovaná zábava

Je příznačné, že si místostarosta Novotný (SAKURA) v minulém Odraze bere do pera slova Jiřího Paroubka, který používal označení „pickwickovský kapitalismus“. Kolegu Novotného musím ale zklamat, protože preference ODS začínají pomalu růst, takže se liberální a libertariánské politiky v České republice ani v Roztokách nezbaví.

Loutka
Loutka | ilustrační foto | mF

Musím se ale vrátit k jeho roli divadelníka, respektive nositele vize, že by město Roztoky mělo koupit za mnoho milionů plánované divadlo v Nádražní ulici. Kolega Novotný aspoň uznává, že to bude za provozu „něco stát“, bohužel už neříká kolik. To je pro občany docela důležitá informace. Je možné zveřejnit provozní koncept této instituce? Dovolím si předjímat, že žádný není. Stačil by aspoň odhad provozních nákladů, nic takového ale neexistuje, pouze touha vytáhnout z městské kasy bez rozmyslu další peníze. V poslední době to vypadá, že většina roztockého rozpočtu bude proudit do „neziskového sektoru“.

Pan místostarosta ve svém článku dále předjímá, že když město neutratí peníze daňových poplatníků za nové divadlo, tak oni, kulturní barbaři, budou jen koukat na televizi nebo zůstanou doma u počítače.  Jinými slovy: město vám všem za vaše peníze bude říkat, jak se máte bavit. A když se bavit nebudete, tak budete označeni za pickwickovského kapitalistu jako já a ODS. Tomáš Novotný to někdy s tím socialismem už opravdu přehání, ale on musí, protože jeho voličský elektorát tvoří výhradně roztocká kulturní fronta, které on, coby šéf kulturní komise, cukruje z městských kulturních dotací a grantů. Za ODS žádná zájmová skupina nestojí, snad jen skupina lidí, kteří ještě nerezignovali na svobodného ducha a dokážou se sami rozhodovat podle svého gusta, jaký kulturní život chtějí vést. Jestli chtějí své peníze utratit za divadlo, za výlety do přírody, sport nebo chtějí sedět u počítače, v hospodě u forbesu nebo si peníze chtějí ušetřit a utratit je třeba za lepší vzdělání pro vlastní děti. Je to jen a jen naše věc!  Já osobně o diktovanou zábavu nestojím.

Musím ale pro jistotu zopakovat, že my nemáme ic proti kultuře a už vůbec nic proti divadlu, nechť vznikne klidně i v Roztokách, nechť prosperuje a slouží našim občanům, ale ať si je investor provozuje za své, nikoliv za naše peníze. Jestli je záměrem jen se výhodně budovy zbavit a provozní náklady nechat městu, tak v tom případě musím konstatovat, že město má ve škole rok starý multifunkční sál, který je pro místní divadla zcela jistě dostačující, protože i nyní soubory fungují a divadelníci pořádají svá představení třeba v Sokolovně nebo i v hospodě Na Růžku.

Roman Jandík
předseda ODS Roztoky
 

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.