Do Středočeského muzea za krásnými plakáty!

V roztockém zámku, takto ve Středočeském muzeu v naší obci, se odehrává radostná událost. To zní sice jako banalita, protože náš zámek je prostor veskrze milý, oduševnělý a oplývající množstvím udržovaných starožitností, nadto vkusně adjustovaných, kde se odehrávají samé radostné události! Neznám vlastně nikoho, kdo by do zámeckých prostor chodil nerad!

Výstava Český plakát, kterou ze sbírky Agentury ProVás uvedl na vernisáži ve čtvrtek 9. července šéf agentury Vojtěch Sedláček, je výstavou skvělou a mezi radostné události spravedlivě patří.

Jděte se na ni určitě podívat! Je jedno, zda jste ctitelé plakátů secesních či artdecových, zda se rádi pousmějete nad thymolinovým úsměvem grafika Miloše Slováka, jehož jedinečná kolekce propagující výrobky firmy Baťa a běloskvoucí chrup udržovaný právě pastou Thymolin je zde představována, zda se rádi vrátíte třeba do dětství. Ti starší do dětství prvorepublikového či válečného, s úchvatnými filmovými plakáty! To byla noblesa, to byly filmy! Názvy jako Kontrolor spacích vagonů, Volha v plamenech, Jed v ženě, Děvče za výkladem či Tys má nejkrásnější vzbuzují rozechvění i tehdy, když je člověk neviděl!

Období bolševismu reprezentuje řada tisků, které si autor těchto řádků pamatuje z dob povinné docházky do základní školy. Některé bývaly k mání u dr. Františka Černého v agitačním středisku Národní fronty, kde jsem byl, přiznávám, jako aktivní nástěnkář 6. či 7. A častým hostem.

Nechybí filmové plakáty z šedesátých až osmdesátých let. Zase: některé z nich máme v živé paměti z někdejšího kina na Tyršově náměstí, kde je pečlivý pan Košťál se svými kolegyněmi pravidelně vylepoval. Plakátová tvorba té doby je špičková, to je známý fakt, a vystavená díla to jen potvrzují.

Učiněným skvostem z doby starobylé c. a k. monarchie je originál Muchova plakátu Loterie národní jednoty severočeské. Mistr Mucha vykreslil dramatický výjev matky s dcerou, to vše na podporu českého školství v dobách císařských...

Výstava Český plakát trvá do konce října a - řečeno textem jednoho z plakátů - je to Trhák.

Tomáš Novotný

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.