Doprava

Vážení,

obracím se na Vás s dotazem, zda by bylo možné věnovat se v některém vašem budoucím čísle tématu autobusového spojení do našeho města Roztoky. V březnu 2014 byla zřízena nová autobusová linka č. 359 ze Suchdola do Roztok-Běliny. Věřím tomu, že zřízení této linky nebylo jednoduché a stálo Městský úřad Roztoky i Obecní úřad v Úněticích nemalé úsilí. Jednalo se také o dodržení slibu, který představitelé úřadu v Roztokách slíbili svým občanům. Osobně jsem zřízení této linky přivítal, jelikož každé nové spojení je pro občany města žádoucí. Mé nadšení ovšem brzo zchladil fakt, že linka nebude jezdit až na Vítězné náměstí v Praze 6. Tím je pro mě a mnoho jiných spoluobčanů Roztok a Únětic dojíždějících každý den autobusem do práce linka prakticky nepoužitelná. Autobusy, kterými se může občan Roztok dostat do Prahy na Vítězné náměstí, jsou č. 340 a č. 350. Tyto linky jsou velmi často přeplněné a při dojíždění do Prahy a zpět činí mnoha cestujícím docela potíž se ráno i odpoledne do autobusu vůbec dostat. Pokud nastupuje maminka s kočárkem, pak se z cestujících stávají „sardinky v plechovce“ a o nějakém pohodlí pro cestující není ani řeč.

Občas bych přál těm, kteří počítají pravidelně cestující a dávají informace Ropidu, se těmito autobusy zejména ráno a odpoledne svézt. Většinou toto počítání cestujících dělají brigádníci, těm je pak asi docela jedno, jak kulturně budou cestující jezdit. Případně se těmito autobusy mohou svézt ve špičce sami představitelé Ropidu, aby měli představu, jak vůbec vypadá doprava do města Roztoky. Nemuseli by pak v budoucnu aspoň dělat propagační akce. Člověk, který do práce jezdí každý den autem, si určitě takovou představu udělat rozhodně nemůže. Proto mi docela vadí, když při cestě do práce nebo z práce konečně opustím přecpaný autobus linek č. 340 nebo č. 350 a vidím téměř prázdný autobus linky č. 359. Vždy mě napadne stejná otázka, proč tento autobus nemůže jezdit do Prahy na Vítězné náměstí, což by občané Roztok a Únětic jistě uvítali a linka by také pomohla přetíženým linkám č. 340 a č. 350. Ropid by mohl namítnout, že linka č. 359 má malou kapacitu. Tento jeho případný argument ovšem neobstojí, protože obdobná linka č. 116 (menší pražský autobus) jezdí bez problémů na Vítězné náměstí. Myslím, že pokud zjistí Ropid, že linka č. 359 není dostatečně vytížená, pak linku č. 359 zruší bez náhrady. Samozřejmě to udělá až po obecních volbách, které se konají na podzim tohoto roku. Občané Roztok a Únětic s tím už ovšem nic neudělají. Určitě něco zřídit není tak jednoduché jako něco zrušit. Odůvodnění bude také jednoduché. Pro malou vytíženost linky č. 359 se linka ruší bez náhrady. Občanům Roztok a Únětic pak zbude jen hořkost v hrdle a další nedůstojné dojíždění do Prahy zejména v pracovních dnech. Proto bych chtěl, aby se tomuto tématu věnoval některý váš budoucí článek a vyjádřila se k tomuto tématu i kompetentní osoba z vedení města. Byl bych velmi rád, abyste tento celý můj otevřený dopis, pokud to bude možné, zveřejnili ve vašem budoucím čísle Odrazu s komentářem, zda je možné, či není možné, aby linka č. 359 jezdila až na Vítězné náměstí v Praze 6. Zejména občané Roztok uvítají, kdyby linka č. 359 nekončila v zastávce Roztoky-ná-draží, ale pokračovala dál do cílové zastávky Praha-Vítězné náměstí a rovněž z této zastávky jezdila i zpět.

Tomáš Petschnigg

Redakční poznámka:

V současné době probíhá na lince 359 zkušební provoz, zhruba po půl roce bude vytíženost autobusu vyhodnocena a jízdní řád bude upraven.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Směr Bělina! | Roland Mádlo
Jak dál s linkou 359? | Vít Calta
Slovo starosty | Jan Jakob

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.