Dostavba školy a nová MŠ v Lidické

Vítězem výběrového řízení na dostavbu ZŠ se stala společnost Metrostav za cenu 69 miliónů korun bez DPH.

Pro město je to opravdu skvělá zpráva, protože tato cena je zcela bezkonkurenční a v tom je pravděpodobně to čertovo kopýtko. Rozpočtově v rámci projektu činila cena dostavby necelých 130 miliónů Kč a v rámci zadávací dokumentace pro výběrové řízení město zadalo cenu limitní 95 miliónů korun.

Z 11 uchazečů o dostavbu byla společnost Metrostav s cenou 69 miliónů Kč jasným vítězem.

Na jednání ZM se vedla velká diskuze ohledně smlouvy, kde jsme jako opozice navrhovali, aby se podpis odložil o měsíc a ve smlouvě se vyprecizoval předmět díla a standardy provedení. Domníváme se totiž, že takhle nízká nabídková cena může mít původ i ve vágně definovaném předmětu díla ve smlouvě. Smlouva byla na jednání ZM předložena na stůl a zastupitelům byla poslána mailem 5 hodin před jednáním ZM. Většina zastupitelů si tedy smlouvu nestihla ani přečíst.

Ve smlouvě je sice odkaz na zadávací dokumentaci, ale zadávací dokumentace se během výběrového řízení několikrát doplňovala, protože v dokumentaci byly chyby, chyběl například souhrnný rozpočet a některé dílčí rozpočty.

Odložení podpisu smlouvy o jeden měsíc by sice stálo dost peněz za právníky, ale pravděpodobně by do budoucna ušetřilo mnoho peněz z rozpočtu města na miliónové vícepráce za dostavbu ZŠ. Tyto argumenty nenašly v zastupitelstvu odezvu a tak smlouva byla nejtěsnější většinou 11 hlasy schválena. Obáváme se toho, že si z nás žralok - společnost Metrostav udělá trhací kalendář.

Financování dostavby dosud není vyřešeno, na dostavbu máme zatím jen 55 miliónů korun v rozpočtu, zbytek chybí. Kolik bude stát vnitřní vybavení dostavby ZŠ se také neví, zřejmě to ještě nikdo nespočítal. Nové územní rozhodnutí a stavební povolení také není, takže důvod ke spěchu s podpisem smlouvy nebyl a nic by se nestalo, kdyby o smlouvě zastupitelstvo jednalo až na svém červnovém jednání.

Podrobnosti o dostavbě ZŠ z jednání ZM najdete na našem webu dost-roztoky.cz. „Skvěle“ také dopadlo financování nové MŠ v Lidické ulici v domě služeb u Tesca v bývalých prostorách po Lexiku.

Zastupitelstvo vznik nové MŠ v těchto prostorách doporučilo jako nejvhodnější, nejrychlejší a nejlevnější řešení a v rozpočtu pro tuto akci bylo vyčleněno 400 tisíc korun. Skutečnost je následující, smlouva o pronájmu je podepsaná za nájem 25 tisíc měsíčně po dobu 15 let, děti jsou přijaté a co čert nechtěl, podle projektové dokumentace ta akce vyjde na 950 tisíc korun, takže v rozpočtu města 550 tisíc korun chybí. K tomu je třeba ještě přičíst zhruba 300 tisíc na vybavení.

O navýšení rozpočtu jednalo poslední zastupitelstvo a někteří z nás se opravdu nestačili divit, zvlášť když jeden z místostarostů přiznal, že když se připravoval rozpočet na tento rok, vedení města vědělo, že akce nová MŠ v Lidické byla odhadnuta na oněch 950 tisíc, přesto bylo do rozpočtu dáno jen těch 400 tisíc. V nynější situaci, kdy už je všechno připravené, jen peníze chybí, se opravdu těžko zvedají ruce proti navýšení rozpočtu pro tuto akci. Myslím si a v průběhu starostování pana starosty je to pravidlem, že všechny plánované investice jsou v rozpočtu podhodnoceny, protože když se ukáže, že to je podstatně dražší, málo zastupitelů má odvahu hlasovat proti. Na MŠ se peníze z rezervy rozpočtu našly, ale rezerva rozpočtu není bezedná a rezervu v miliónech nemá.

Příští jednání ZM bude zajímavé, protože se snad už konečně bude jednat o tom, kde vzít peníze na dostavbu ZŠ, a velmi se obávám, že to bude ve finále velmi podobné jako financování nové MŠ v Lidické, jen o mnoho horší.

Olga Vavřínová
zastupitelka za D.O.S.T

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Just in time... | Tomáš Rozkydal
Slovo starosty | Jan Jakob
Kocourkov u Prahy | Lukáš Křístek

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.