Dotovaná sebevražda Roztok

"Rada města zopakovala svůj kladný postoj k parkovišti P+R na nádraží v Roztokách" (zápis z jednání rady města ze dne 12. 10. 2016). „Rada města ukládá místostarostovi Novotnému vypravit dopis nám. primátorky hl. m. Prahy p. Dolínkovi ve věci dotace na výstavbu parkoviště" (usnesení rady města Roztoky č. 428-16/16). Termín pro plnění usnesení byl 9. listopadu, předpokládám tedy, že dopis panu Dolínkovi již odešel. Peníze, které Praha nabízí Roztokům na výstavbu parkoviště P+R, nejsou žádnou dotací, ale nástrojem permanentního umlčení Roztok. Pokud přijmeme byť jen jedinou korunu od pražského magistrátu nebo Prahy 6, tak již nikdy nebudeme moci úspěšně jednat na téma oprávněnosti/smysluplnosti parkovacích zón v Praze, neb odpovědí Prahy vždy bude: "Vždyť máte P+R, které jsme vám zaplatili! Vůbec nechápeme, proč KAMKOLI v Praze chcete jezdit autem." Peníze totiž nabízí pražský magistrát a vznik celopražské parkovací zóny není až tak nereálný.

Skutečnost je taková, že plocha u nádraží vlastněná SŽDC a využívaná jako parkoviště je již dnes beznadějně zaplněná. Jakékoli peníze utracené zde za cokoli (asfalt, obrubníky, závora, přístřešek pro výběrčího parkovného) nezvýší její kapacitu, spíše naopak. Roztoky přijmutím peněz od magistrátu získají vyasfaltování již stávajícího zcela plného parkoviště, zatímco Praha získá oficiální P+R parkoviště, které bude doporučovat všem mimopražským řidičům: Jeďte do Roztok! Tam zaparkujete na P+R parkovišti! Co na tom, že plné je již dnes. O jiné ploše poblíž nádraží, kde by bylo možné vybudovat nové velké P+R parkoviště, nevím a doufám, že ji ani nikdo z radních nehledá. Přivedení dalších stovek aut do serpentiny a Nádražní ulice by způsobilo ve špičkách dopravní kolaps.

Doufám, že na jiném místě zde v Odrazu někdo z městské rady detailně osvětluje, proč je pro Roztoky výhodné mít zde pražské P+R parkoviště. Možná jsem jen nedostatečně informován, případně nechápu širší souvislosti (podpora podnikatelů v Roztokách?). Zatím však nenalézám žádný důvod, proč přijímat peníze od pražského magistrátu na řešení problému, který si v Praze uvařili a který chtějí vyřešit tím, že do Roztok pošlou pár drobných (20 milionů korun je pro Prahu zaokrouhlovací chyba). Zřejmě je to jednodušší, než si běžný smrtelník dokáže představit. Stačí peníze nazvat dotací a naše městská rada ráda udělá cokoli. Včetně sebevraždy Roztok.

Městská rada by měla jednat se zástupci Velkých Přílep, Statenic, Horoměřic a Únětic o koordinované vyjednávací pozici ku Praze, protože dopravní komplikace způsobené pražskými parkovacími zónami jim způsobily ještě větší potíže než nám. O takovémto postupu města jsem se však zatím nikde nedočetl.

Michael Bernát

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Parkoviště u nádraží je nesmysl

vzhledem k tragické četnosti a spolehlivosti spojů do hlavního města.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.