Důstojná připomínka transportu smrti

Připomínku průjezdu transportního vlaku se zbědovanými zajatci končící nacistické hrůzovlády si v Roztokách připomínáme každoročně.

Ve slunný pátek 29. dubna 2016 se na levohradeckém hřbitově sešlo tradiční pietní shromáždění právě při této příležitosti. Do Roztok zavítal veterán válečných bojů plukovník Pavel Vranský, ministr české vlády Jiří Dienstbier, zástupci německé a polské ambasády Rebecca Kasens a Piotr Wysocki.

Legendární letec plukovník Pavel Vranský

Armádu ČR zastupoval pplk. Roman Tkačík, naše sousedy pak pánové Petr Hejl, starosta Suchdola, a Jan Lacina, místostarosta Prahy 6.

Slavnostní připomínku navštívilo poměrně hojné množství spoluobčanů a několik zastupitelů.

Květinové dary byly k památníku položeny za sehrané asistence Čestné stráže Armády České republiky.

U mikrofonu se postupně vystřídali všichni výše uvedení, hlavní řeč pronesl roztocký starosta Jan Jakob.

Krom připomenutí válečných hrůz a obětavosti roztockých a žalovských odvážlivců, kteří neváhali riskovat své životy a pomohli zachránit mnoho transportovaných nešťastníků, se většinou projevů jako červená spojovací nit neslo varování před dnešní xenofobií, zapomínáním na to, jak rychle se může násilí verbální změnit v to fyzické, jak snadno se může malování hákových křížů a psaní nenávistných hesel po fasádách přetavit ve vytloukání oken a zakládání požárů.

Stejně jako vloni doprovodila pietní akt svým čistým zpěvem malá školní dítka, která vedly paní učitelky Kubánková a Bromovská. Myslím, že nejednomu z přítomných při jejich zpěvu české hymny trochu zvlhly oči...

Slavnost na Hradci měla ještě jednu velmi milou tečku: v den piety se plukovník v. v. Pavel Vranský dožil pětadevadesáti let. Pan starosta a paní Skutilová, organizátorka celé akce, mu předali květiny, dárek a popřáli pevné zdraví a aby naši obec mohl ještě mnohokrát navštívit.

Pietní vzpomínání pokračovalo u pomníku roztockých Židů před radnicí. Květiny zde položili zástupci města a ambasád za asistence skautů, dobrovolných hasičů a několika hostí.

Ještě o něco později jsme se sešli na roztockém nádraží, kde krátké projevy a uctění obětí transportu smrti obohatila osobní dojemnou vzpomínkou na válečnou dobu paní Václava Stárková. Jako děvče pomáhala potřebným vězňům - a vzpomínku na jejich utrpení a řádění nacistů nevymaže podle svých slov z paměti nikdy.

Děkuji jménem vedení obce všem, kteří se pietního připomenutí pohnutých událostí roku 1945 zúčastnili. Kateřině Skutilové, Technickým službám a oddělení životního prostředí naší radnice pak rád vyslovuji uznání za bezvadnou přípravu a výzdobu všech pietních míst.

Tomáš Novotný
místostarosta

Poděkování

Děkuji panu starostovi J. Jakobovi, že mi umožnil zúčastnit se pietní vzpomínky na oběti transportu smrti, a děkuji paní Šlancarové za pomoc při položení květů k pamětní desce připomínající zastavení vlaku s vězni v transportu smrti na roztockém nádraží.

Václava Stárková, 86 let

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.