E-aukce by mohla obyvatelům města snížit ceny elektrické energie a zemního plynu

V minulých dnech mnozí z Vás možná v tisku zaznamenali snahy některých obcí nebo městských částí o snížení ceny elektrické energie a zemního plynu pro domácnosti formou sdružené elektronické aukce.

E-aukce elektřiny
E-aukce elektřiny | ilustrační foto | CC3

Protože v Říčanech, kde tento pilot poprvé testovali, přinesla e-aukce domácnostem úsporu téměř 30 % nákladů na zemní plyn a 16,5 % na silovou složku elektrické energie, chtěl bych stejnou službu nabídnout i lidem v Roztokách. Princip sdružené e-aukce energie je založen na spojení velkého počtu jednotlivých domácností, které v rámci jedné zakázky soutěží o nižší cenu společně. Když je objem dodávek pro firmy dodávající energii dostatečně zajímavý, jsou často ochotny nabídnout i mnohem výraznější slevu, než v případě vyjednávání jednotlivce, který je omezen na nabídku standardních tarifů.

V následujícím týdnu proběhne první jednání se společností nabízející tento způsob soutěže. Zde bychom si ujasnili některé technické požadavky a následně o službě rozhodli. Dle prvních informací je celý projekt možné realizovat řádově v několika měsících a vše je odvislé od dostatečného zájmu ze strany obyvatel města.  Podmínkou je rovněž uzavření dvouleté smlouvy, což může být pro některé potenciální zájemce problém, protože mohou mít pocit, že ceny plynu nebo elektřiny budou klesat výrazně více, než o zmíněných 16,5 %. Já osobně si to nemyslím, ale predikovat přesně budoucí vývoj cen je dost ošemetné. O dalším vývoji Vás budeme informovat.

Roman Jandík
místostarosta města Roztoky za ODS

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Rizika pořádaných aukcí

Dobrý den, pane Starosto,

myslíme si, že by bylo fajn si přečíst i něco málo o rizicích aukcí, než pozitiva v podobě úspor, kterým je možné se přiblížit mnohdy pouhým srovnáním produktů.

http://onas.snizujeme.cz/rizika-poradanych-aukci-energii-existuji/

Martin

Re

Dobrý den Martine, děkuji za odkaz.
Obecně bych ale zase varování ze strany ČEZu nebo RWE nebral až tak vážně, protože monopolním dodavatelům se podobné projekty vůbec nelíbí, protože silně podporují konkurenci. Nedávno reagovala společnost RWE snížením ceny plynu o 10 % od 1. května - na léto je to opravdu velmi výhodné. Rizik jsme si samozřejmě vědomi a mám v plánu konzultaci s učiteli z FEL ČVUT, kteří se tomu dlouhodobě věnují. Cena v e-aukci je nicméně koncipována jako cena konečná a nehrozí, že by Vám byly účtovány nějaké dodatečné poplatky.

Roman Jandík
místostarosta za ODS (nikoliv starosta)

Dobrý den, pane

Dobrý den, pane místostarosto,

omlouvám se, třeba v dalším volebním období bude můj předcházející příspěvek již legitimní.

Máte pravdu, citace ve zprávě v zásadě uvádějí reakci monopolních dodavatelů. Zde bych si dovolil jen upřesnit, že i tito dodavatelé se aukcí zúčastňují. Většinou se však jedná o jednoho většího odběratele s jasnými požadavky.

"Aktivační poplatky" ze všeobecných podmínek ve většině případů zmizely. Proto tento argument ze strany aukčních domů není zcela na místě. Zde jsme zpracovali VOP téměř všech dodavatelů.

http://blog.snizujeme.cz/category/vseobecne-obchodni-podminky/

Standardním pokutám se spotřebitel nevyhne (aukce neaukce), protože v konečném důsledku je vztah navazován dodavatel<->zákazník. Jediná světlá výjimka je společnost Blue Gas, která pokuty nemá. Ta však dodává pouze plyn a nepokryje potřeby odběratelů elektřiny.

Konzultace s kolegy akademiky na ČVUT bude jistě přínosná (také působím na akademické půdě, snad si to oslovení mohu dovolit). V tomto ohledu bych se neváhal obrátit také na konzultační středisko ENA, které do této problematiky vidí trochu z jiného úhlu pohledu. Dle mého názoru, dokáže patrně lépe zhodnotit případné ekonomické aspekty. Pan Gavor se na toto téma mnohokrát vyjádřil jak v médiích, tak v odborných diskuzích a periodikách.

Aukce energií samozřejmě nezatracuji. Pouze si myslím, že by měl být zákazník informován v daleko větší míře (např. lépe vysvětlit rizika fixace). Problematikou se budeme zabývat i nadále.

Martin Koutný
http://www.snizujeme.cz/

aukce energií

Dobrý den pane místostarosto,

narazil jsem při hledání potenciálních klientů na Vaše www stránky.
Nechci se plést do diskuse ohledně aukcí, na to nejsem dostatečně nezaujatý, nicméně nevýhodou skutečně bývají VOP s mnohými sankcemi, na než přejdete společně s volbou nového dodavatele.
Věřím, že naše společnost, která se elektronických aukcí nezúčastňuje, umí dát minimálně srovnatelnou cenovou nabídku plus neexistenci jakýchkoli poplatků, v což věříme zase my.
V případě zájmu mne neváhejte kontaktovat.
e-mail: michal.eisner@blue-gas.cz
GSM: 734 105 778

Příjemný zbytek dne všem čtenářům

Roztoky pro Vás...

Letáček co jsem měl ve schránce se tváří že aukci garantuje město Roztoky. První je titulek úplně nahoře: "Roztoky pro Vás..." a pod ním na polovině letáčku znak města Roztoky. Tím se výrazně zvyšuje důvěryhodnost celé akce soukromé firmy eCentre a.s. Dole na stejné straně je: "Vše Vám zajistíme bezplatně!" a hned pod ním "Město Roztoky, www.roztoky.cz" jakoby podpis...

Na druhé straně je vedle znaku města Snižme společně náklady... a úplně dole pak zase Město Roztoky, www.roztoky.cz

S kým se podepisuje smlouva? Komu se dává plná moc? Jde někde stáhnout náhled té smlouvy a Plné moci?

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.