Facebook města Roztoky - dobrý sluha, špatný pán

Ve stínu skandálu firmy Facebook, kdy firma prodával velmi necitlivě data svých uživatelů marketingové agentuře Cambridge Analytica, jsem se rozhodl napsat pár postřehů ke skupině Roztoky. Tato skupina má k 29. 3. 2018 3602 členů. Členem skupiny je pan starosta, několik radních, významná část zastupitelů a „známých" osobností Roztok. Nemalou částí členů jsou i lidé z okolních obcí.

Velmi často se zde diskutuje o marginálních příhodách typu - „dostal jsem pizzu studenou a bez kukuřice", na to kdosi kontruje „moje knedlíky chutnaly skvěle", případně informace „rád se toulám po okolí, kdo se ke mě přidá?". Neznám efektivnější nástroj, díky kterému se našlo tolik majitelů ztracených Lítaček, občanek a dalších dokladů. V tom funguje tento informační kanál skvěle. Také se zde velmi často dozvíte již z předstihem, že váš vlak nepojede, neboť je problém na trati a rozzlobený uživatel Facebooku dal světu najevo, že dnes si rozhodně na vlak počkáte.... To jsou pozitivní případy.

Negativní stránkou jsou, dle mého názoru, příspěvky odrážející naše (snad pomalu mizející) „čecháčkovské" vlastnosti. Proč administrátor nenapomene pisatele zprávy - „Zpomalte, na Lidické radar" apod.? Opravdu chceme, aby si dnes řidiči dávali pozor na policii a dnes zrovna zpomalili? Opravdu chceme, aby až bude cesta bez policie - znovu to mohou někteří řidiči rozjet tak, jak jsou normálně zvyklí. Chodci pak musí holt zrychlit, neboť když se policie nekouká, mohou jet závodníci, co to dá... Z takových příspěvků je mi smutno a vedou mě k zamyšlení, co by se asi dělo ve vyspělém světě, kdyby někdo podobně „varoval" spoluobčany.

Poslední kategorií je něco jako „Veřejný pranýř". K němu se někdy uchýlí i pisatel tohoto článku, až ho to samotného potom zamrzí, jestli neměl býti politicky korektnější (a post pak smaže). Naopak, když napsal někdo zprávu „jak dlouho ještě budou pod serpentinou koukat ty šrouby ze silnice???", byl jsem mile překvapen, jak radnice rychle zareagovala, dala upozornění a značku opravila.

Na závěr bych chtěl skupině Roztoky popřát, ať si zachová svoji přirozenost a nestane se pouhým marketingovým nástrojem, kde data o uživateli a jeho chování jsou tak předvídatelná (a ovlivnitelná) v závislosti na rozpočtu toho, kdo chce ovlivnit její názor (v našem případě to asi nebude Cambrige Analytica, jež ovlivnila americké volby).    •

Mgr.
Martin Matas

zastupitel města Roztoky

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.