Finský papoušek, francouzská opička a český medvěd zavítali do roztockých domácností

Masopust držíme, nic se nevadíme pospolu, proč bychom se hádali, když jsme se tu setkali poznovu. Ovšem s přáteli z Finska a Francie poprvé. Takže prosím vás, v masopustní pátek při obchůzce jsme to zase zařídili. Zase bude na Roztocku dobrá úroda lnu, konopí a vůbec. Zase jsme obešli, vešli a došli k mnoha dobrým paňmámám a pantátům a poveselili je i sebe i pojedli a popili jejich dobroty. Dodnes mám na jazyku skvělou trojkombinaci uzené, kobliha a desetiletá ořechovice. A ve všech dvorech slyšeli písně cizácké - z burgundského jihu (z města Joigny), z finského severu (obec Iisalmi) i ty naše.

A fakt jsem viděl tančit finského papouška s francouzskou opičkou a s roztockým medvědem. Opravdu (bylo to před tou ořechovicí).

Jo a taky nás celou dobu provázel štáb brněnského folkloristického ČT pořadu. Panu režisérovi přišlo z počátku úchylné, že z epicentra folkloru jedou točit někam ku Praze. Ale po chvíli se rozhodl přestěhovat celou redakci do Roztok. Inu ořechovice a medvěd a smrtka a muzikanti a papoušci a opičky a bubínky a koblihy a radost a... udělali svoje.

Za rok si budeme, dá-li Pán, užívat úrodu pospolitosti opět. A do té doby pospolitost sejme, sázejme, zalévejme; zkrátka o ni pečujme. Díky, kiitos, merci.

Martin Čech

Letošního masopustu se zúčastnilo 22 umělců z Francie a Finska, našich partnerských zemí v rámci mezinárodního projektu Grundtvig Partnerství.

Od středy do neděle byli zapojeni do masopustních příprav, vyráběli masky, vlajky, pekli koblihy, nosili pódium. Obchůzku i masopustní průvod obohatili svým hudebním i divadelním vystoupením. Finská delegace projela celou masopustní trasu na kick-cyckles - finských vozítkách firmy ESLA.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Masopust po šestnácté | Jitka Čechová
Roztoč se v kultuře | Kateřina Korychová
Ateliér JoE | Lada Krupková Křesadlová

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.