Intervence ČNB a její dopady na roztocké finance

Nebývale velký ohlas vyvolal zásah ČNB v neprospěch české měny. Tento krok nepatří mezi úplně standardní nástroje centrální banky a naposledy byl použit v roce 2002.

Umělé oslabení koruny vůči euru k 27 Kč vyvolalo mnoho komentářů z řad politiků, analytiků, a objevily se dokonce i konspira-tivní teorie.

Překvapilo mě, že i v rámci schvalování roztockého rozpočtu na příští rok zohledňovali někteří radní možné zdražování, ač se zatím žádné fakticky neodehrálo a podle mého ani neodehraje. Není to chyba, možná spíše princip opatrnosti, ale překvapil mě onen psychologický efekt intervence. Osobně absolutně nepatřím mezi zastánce regulací a nedovolím si spekulovat, zda k tomu byly ty správné důvody v ten správný čas. Měli bychom si uvědomit jednu velmi důležitou, až zásadní věc. Zaplať pánubohu, že podobné kompetence ČNB má a že může řídit české úrokové sazby a českou inflaci. To i za cenu, že nám možná vzrostou některé náklady spojené zejména s dovozem zboží ze zahraničí.

Naopak jako bezprecedentní vnímám tlaky na nezávislost národní banky a na guvernéra Miroslava Singera. Jak si předseda ČSSD Sobotka vůbec může dovolit krok ČNB kritizovat, když je národní banka ze zákona nezávislá? Zvlášť když není osobou s ekonomickou erudicí. Objevují se velmi nebezpečné tendence k podpoře a rychlému zavedení evropské měny, vůči které se negativně staví právě bankovní rada ČNB. Národní banka je poslední významnou institucí, kde prezident Miloš Zeman neuplatnil svůj vliv, ale hysterie poslední doby ho k tomu může svádět.

Pro pořádek si uvědomme, že kdyby Česká republika přijala evropskou společnou měnu, neměla by ČNB nadále žádné možnosti, jak lokální měnovou politikou pomáhat českému hospodářství, a okamžitě po přijetí bychom museli zaplatit miliardy eur do všech záchranných programů, kterými EU sanovala slabé státy. Naladění měnových kurzů by se i v tuzemsku řídilo potřebami zejména Německa, které však mohou být v dlouhodobém horizontu zcela odlišné od potřeb naší ekonomiky -jižní křídlo eurozóny by mohlo vyprávět. Je zároveň chyba si myslet, že Evropská centrální banka, která je zcela ve vleku bruselských potentátů, bude lépe řídit měnovou politiku českého hospodářství. V tomto případě je to dokonce i nemožné, protože by Česko už žádnou měnovou politiku nemělo.

Jestli bych se nějakou konspirativní teorií zabýval, pak bych vnímal obviňování a ovlivňování bankovní rady z řad různých politiků, kteří o teorii měnových kurzů nevědí vůbec nic. Dovolím si rovněž predikovat, že měřitelné dopady do financí města Roztoky i do kapes roztockých občanů budou veskrze nulové.

Roman Jandík
místostarosta města Roztoky za ODS

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

co to je ?

Tohle opravdu zabírá místo v tištěném Odrazu ? Dokáži si představit smylupnější využití místa, například už konečně informovat o projektu v Nádražní a neřešit debility. Bůh chraň Roztoky ! Opravdu nechápu jaký má tento článek vůbec přínos pro občany města. Je úplně mimo mísu. To už skoro vypdá, jako by pan Jandík, krom toho, že samozřejmě rozumí úplně všemu nejlépe, vlastnil tiskárnu, co Odraz tiskne.

Žít a nechat žít pane Dobeš.

Žít a nechat žít pane Dobeš. Mě třeba zase projekt v Nádražní moc nezajímá.

Vážený pane Dobši, o projektu

Vážený pane Dobši,
o projektu Nádražní jsme poprvé informaovali tak dva roky zpátky. Návrh na schválení regulačního plánu byl na zastupitelstvu někdy v roce 2011, bohužel tehdy návrh neprošel, například hlasy DOSTu. Co se Vašeho názoru na můj článek týče, tak respektuji, že Vás makroekonomické téma možná nezajímá, ale jiné třeba zajímá. Podle mého názoru je pro ČR i pro občany našeho města toto téma možná důležitější než celá Nádražní - věc názoru. Každopádně o umístění / neumístnění článku rozhoduje Redakční rada Odrazu, nikoliv já.

S pozdravem, Roman Jandík
místostarosta města

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.