Jak je to s přebíráním článků z Odrazu

Hodně se toho v poslední době namluvilo a napsalo o tom, že nejmenovaný internetový server, provozovaný soukromou osobou, přebírá celý obsah našeho časopisu. Záležitost se dokonce velmi emotivně řešila na městském zastupitelstvu a mně bylo uloženo, abych k této problematice zajistil právní stanovisko. Z něj vyplývá několik podstatných závěrů. Především ta skutečnost, že město jakožto vydavatel časopisu Odraz není vlastníkem autorských práv k jednotlivým článkům. Tudíž nemůže žádnému jinému subjektu ani povolovat, ani zakazovat přebírání článků ke zveřejnění. Pokud by se město chtělo stát vlastníkem autorských práv, muselo by s autorem každého článku uzavřít písemnou licenční smlouvu. To si dost dobře neumím představit. Přesněji řečeno si takové papírování ani představovat nechci. (Znáte rčení „Dej blbci funkci, vymyslí lejstro“?) Autorská práva k jednotlivým článkům zůstávají vlastnictvím autorů a je na nich, jak dalece svá práva budou hájit. Není to nic složitého. Pokud jim vadí konkrétní vydavatel, mohou se na něj obrátit se sdělením, že mu přebírání svých článků zapovídají. V případě, že chtějí zamezit převzetí článku kýmkoli, nechť k článku přičlení větu „Převzetí zapovězeno.“ Tím se každý, kdo by článek převzal, dopustí nezákonného jednání se všemi důsledky.

I když pochybuji, že by se někdo kvůli článku v Odrazu chtěl soudit. Na druhou stranu věřím, že nejmenovaný provozovatel bude do budoucna ctít jisté etické zásady a před převzetím článků požádá autory o svolení. (V tomto směru dávám za příklad server Neviditelný pes, kde se vždy uvádí: „Převzato z.......s laskavým svolením autora.“). Svůj optimismus čerpám z faktu, že ode mne si již souhlas z vlastní iniciativy vyžádal.

Na závěr ale ještě musím upozornit, že ne každý příspěvek je možno stoprocentně ochránit. Určitě se to týká odborných statí a textů, které jsou zřejmým duševním vlastnictvím autora. Tam je přirovnání ke krádeži docela na místě. Převzetí výsledků volejbalu či podobných informací citovaných v přiměřeném rozsahu však porušením autorského zákona není.

Jaroslav Drda

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Oprava a omluva | Stanislav Boloňský
Pozor na uzávěrku! | Město Roztoky
Vysvětlení a omluva | Jaroslav Drda
Omluva redakční rady | Redakční rada Odrazu
K Odrazové anketě | Tomáš Šalamon

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Vas vyklad neni presny

Prebirani neni porusenim autorskeho zakona pouze v nekterych, autorskym zakonem jasne danych vyjimkach jako je napriklad zpravodajska licence, kdy muzete prevzit cast clanku citaci, pokud o tomto clanku pisete, nebo na nej reagujete a dale jeste v nekolika dalsich pripadech.
Ja sam myslim, ze se to moc resi a uplne zbytecne. Pokud chce byt mesto chraneno, muze do Odrazu dopsat presne tu vetu, o ktere pisete, tedy ze prebirani clanku je dovoleno jen se souhlasy jednotlivych autoru a kdo chce, ten jej proste da. Bez takoveho souhlasu je to vzdy minimalne neeticke, nehlede na to, ze kazde slusnejsi periodikum, at tistene, nebo netistene, ma vzdy nekde uvedeno, jak lze s publikovanymi materialy nakladat. Chapu na druhou stranu rozhorceni autoru, kteri svuj clanek objevili nekde ukradeny a nikdo se jich neptal. Abychom to uzavreli, spravne je prebirat pouze se souhlasem autora.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.