Jak jsme neporučili ani větru, ani dešti...

Ještě před pár lety jste v případě jakýchkoli náhodných setkání s lidmi, které jste buď pramálo znali nebo se s nimi nebylo o čem bavit nebo i v případě, že byste je nejradši neviděli, měli báječné řešení: začít se bavit o počasí...

Toto nezávazné tlachání se jako neutrální téma hodilo i v zahraničí (zvláště při chabé znalosti místního jazyka). Nemohli jste tím nikoho urazit a vůbec jste byli za příjemného chlapíka, který se umí chovat ve slušné společnosti...

Tato velmi příjemná, běžná a nedávno ještě neškodná zábava už přestává bohužel fungovat.

Můžete totiž s čím dál větší pravděpodobností narazit na někoho, komu (nebo členům jeho rodiny) vyplavila voda dům, byt či chatu, a je rázem po roztomilých rozhovorech.

I seriózní klimatologové se čím dál víc kloní k názoru, že výkyvy počasí budou stále větší a nepředvídatelnost jejich důsledků je stále vysoká.

Tzv. stoletá voda v r. 2002 nás nemálo vyděsila, ale kdo by se nadál, že se letos (tedy nikoli o sto let, ale jen o jedenáct let později) dočkáme následků jen o málo menších. (Vynechme pro tuto chvíli vltavskou kaskádu, neboť ta - jak jsme se dočetli - má ,,jiné úkoly...“)

Není se možná čemu divit, rozorávání mezí, kácení olší a „rovnání“ potoků a říček u stovek vesnic a městeček s následným vyasfaltováním návsí a náměstíček, zasypáním ,,škarp“ a odváděním vody betonovými skružemi na místo do luk, rybníčků, poldrů a nádrží přímo do řek, nemůže vést k ničemu jinému, než k zrychlení vody. To vše sice už léta víme, ale jakmile dostaneme dotační peníze, chováme se jako bychom nevěděli nic, protože i my to tady ,,chcem mít taky hezký“.

To, že jsou povodně i ve vsích, kde celá staletí nebyly, nás nezajímá.

Až budou dokončena protipovodňová opatření v Praze, poteče „plechovým koridorem“ přes Roztoky tolik vody, že nebudeme mít čas ani žasnout.

A budou zatopeny nejen Kralupy (jako letos), ale i Mělník (letos jeho hráz tak tak vydržela...), ale i...

Protože nacpat si vodu do kapes prostě neumíme.

Ladislav Kantor

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

K letošní povodni | Jan Beran
Malé povodňové zamyšlení | Stanislav Boloňský
Slovo starosty | Jan Jakob
Slovo starosty | Jan Jakob

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.