Jak „kvalifikovaně“ diskreditovat opozici

Snahu o diskreditaci opozice dotáhl starosta Jakob (TOP 09) skoro „k dokonalosti“, když mne na jednání ZM v září obvinil, že jsem se snažil zmanipulovat výběrové řízení na poskytovatele úvěru pro dostavbu Základní školy v Roztokách. A to je opravdu vážné obvinění! Toto obvinění starosta podpořil citací z mailu od ČSOB, kterým bankéřka chtěla zjistit, zda se starostou Jakobem předběžně domluvená schůzka v konkrétním termínu platí. Odvolávala se na datum jednání dohodnuté „kolegou Blažkem“.

Tato komunikace proběhla na přelomu července a srpna, tedy v době probíhajícího výběrového řízení, a starosta na zastupitelstvu s evidentním zadostiučiněním hrdě zdůraznil, že schůzku odmítl.

Shoda tak „netypického“ příjmení pravděpodobně přivedla starostu na myšlenku, že jsme na něj jako opozice připravili past: domluvili jsme schůzku mezi ním a ČSOB, kterou on osobně nejprve odsouhlasil, a teprve následně, když ho banka standardním způsobem požádala o potvrzení sjednaného termínu, si na základě prosté náhodné shody jmen vsugeroval, že je to léčka připravená mnou, jakkoli to při hlubším zamyšlení prostě postrádá veškerou logiku.

Aniž si cokoli ověřoval, počkal na ukončení výběrového řízení a teprve na jednání zastupitelstva 25. 9. mne veřejně obvinil z nekalých praktik a k tomu toto obvinění urážlivě okomentoval ve vztahu k celému opozičnímu DOST. Na mou žádost, aby si ověřil, zda se nejedná pouze o shodu jmen (na ověření přitom měl skoro dva měsíce), starosta s arogancí sobě vlastní odpověděl, že nic prověřovat nebude. Alespoň že mi zmíněný mail od ČSOB na mou žádost vydal.

Přestože jsem to byl já, kdo byl vážným způsobem starostou Jakobem osočen, byl jsem nucen prokázat, že s ČSOB jsem nikdy žádnou schůzku nedomlouval a ani ve věci poskytnutí úvěru na dostavbu ZŠ Roztoky nejednal.

Myslím si, že v tomto případě platí, že své obvinění vůči mně, zvláště poté, co jsem upozornil na možnou záměnu jmen, měl hodnověrně prokázat starosta. Absurdita obvinění, arogance a nedostatek sebereflexe pana Jakoba mi v té chvíli vyrazily dech. Požádal jsem hned druhý den 26. 9. paní bankéřku z ČSOB o vysvětlení, které obratem písemně poskytla - jednalo se o jejího kolegu stejného příjmení. Její vysvětlení jsem přeposlal mailem všem zastupitelům hned v pátek 27. 9. Očekával jsem, že když se záměna jmen tak rychle vysvětlila, že se mně i dalším zastupitelům starosta Jakob omluví, dosud se však tak nestalo. Výše popsané jednání starosty Jakoba nesplňuje náročné požadavky na morální kredit zastupitele, natož starosty města. Ovšem možná ho plně kvalifikuje na vyšší než 21. příčku kandidátky TOP 09 pro volby do parlamentu. A jak nakonec dopadlo ono výběrové řízení na poskytovatele úvěru na dostavbu ZŠ? Lze pouze konstatovat, že vyhrála ČSOB. Výběrové komisi předsedal starosta Jakob. Stejně by mne zajímalo, jak to s tím dohodnutým termínem jednání mezi starostou Jakobem a mým jmenovcem z ČSOB vlastně bylo. Jsem rád, že tohle za pana starostu nebudu muset vysvětlovat.

Veškerá mailová korespondence k této kauze je k nahlédnutí na webu: www.dost-roztoky.cz a zvukový záznam z jednání zastupitelstva je veřejně dostupný.

Jiří Blažek
zastupitel (DOST)

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Holubí dům? | Zdeňka Křtěnová
Kocourkov | Olga Vavřínová
Slovo starosty | Jan Jakob

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.