Jak na Nový rok...

Přelom starého a nového roku bývá vždy záminkou nebo, chcete-li, příležitostí k určitému bilancování, k plánování změn či k přijímání různých bláhových předsevzetí.

Ano, změní se přinejmenším jedna číslice v letopočtu, což mnohým z nás vnáší do duší zmatek. Kolik jen lidí už se mi letos svěřilo se svými potížemi při psaní data - někteří už v prosinci z roztržitosti píší nové číslo roku, jiní se zase po Novém roce nemohou zbavit zvyku používat starý letopočet. Nejvzácnější jedinci dokonce trpí oběma poruchami.

A přitom hranice, kdy končí jeden rok a začíná rok jiný, je stanovena uměle.

Není žádný racionální důvod, proč by měl rok končit zrovna prosincem, a ještě k tomu tím jedenatřicátým. Nejlépe to dokládají desítky různých kultur ve světě, které si spokojeně začátek nového roku slaví úplně jindy než my.

Třeba ortodoxní pravoslavné církve stále jedou podle juliánského kalendáře - slaví Nový rok 14. ledna. Čínský Nový rok je dokonce pohyblivý, řídí se fázemi měsíce.

V tomto lunárním kalendáři nemají roky shodný počet dní. Perský Nový rok zase začíná v den jarní rovnodennosti, čímž se hezky sladí rok a roční období.

Takže tu mám radu pro ty, kterým novoroční předsevzetí vydrží vždy jen pár dní či týdnů. Vždy, když se vám to začne vymykat z rukou, najděte si ve Wikipedii nejbližší Nový rok a své předsevzetí začněte plnit od tohoto data s čerstvým odhodláním.

Odraz si žádné novoroční předsevzetí nedává. Jenom se stále snaží být co nejčtivější a nejvyváženější. Do roku 2016 nepřináší žádné převratné novinky, budete v něm nacházet obvyklé rubriky a doufáme, že nám přispěvatelé zachovají přízeň a budou nás nadále zásobovat svými postřehy a informacemi.

Přejme si, aby bylo co nejvíce těch pozitivních.

Jaroslav Drda

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.