Jak si stojí vily

Řeč je o vilách v majetku obce, tedy o vile číslo 125 (té větší) a malé, obydlené, s čp. 110. Obě dlouhá desetiletí chátrají v Tichém údolí.

Připomeňme, že v loňském roce se zastupitelstvo usneslo neprodávat ani jednu z městských vil, zapsaných památek. Větší, neobydlená vila bude celá zrekonstruována na mateřskou školku. To v případě, že se podaří v prvním pololetí tohoto roku získat dotaci na opravu a proměnu objektu právě v mateřskou školu. Bylo by pěkné několik milionů z vysmívané EU získat, ale jsem k tomuto nápadu dvojctihodných koaličních partnerů z ODS poměrně skeptický, zejména pro krátkost času.

Usnesení zastupitelstva hovoří totiž jasnou řečí. Pokud se do srpna nepodaří dotaci získat, opravíme vilu za své, v přízemí zřídíme školku a v patře vybudujeme prostory pro spolkovou činnost.

Letošní rok bude pro vilu číslo 125 i tak důležitý. Je dokončena zadávací studie, čeká se na vyjádření dopravních orgánů a také památkářů. Ti by měli posoudit mj. i kontroverzní plán na budoucí zajíždění minibusu do zahrady vily. Znamenalo by to mimo jiné i částečné vybourání historické chráněné brány, nemluvě o zatížení zahrady, též památkově chráněné.

Věřím, že potřebná úřední stanoviska získáme během ledna. Hned poté bude ve spolupráci našeho odboru správy a rozvoje města a arch. Eflera, zpracovatele studie, vyhlášena soutěž na projektovou dokumentaci pro generální rekonstrukci vily. V městském rozpočtu pamatuje na projektovou dokumentaci příslušná kapitola vyšší než milionovou částkou, další čtyři miliony jsou v adresné rezervě pro případ, že by věci šly opravdu rychle, nikde nenastal zádrhel a stavební práce mohly začít například už na konci léta.

Složitost projektové dokumentace, potřeba vyjádření mnoha dotčených institucí, možnost odvolání k antimonopolnímu úřadu atd., to vše dovoluje jen mírný optimismus, co se zahájení vlastních oprav vily týče. Podstatné ale je, že se v zimě naplno rozeběhne příprava projektové dokumentace, na kterou pak stavební úpravy navážou.

Stran menší vily podniklo město ve spolupráci s architektem Tomášem Eflerem krok k záchraně cenné dřevěné verandy. Projekt na její opravu je v současnosti odeslán do Černošic, kde ho zkoumá odbor památkové péče a odbor životního prostředí. Dokumenty a podklady připravujeme pro podání na ministerstvo kultury, kde se chceme ucházet o grant na opravu výše uvedené verandy.

Jednání s Federací židovských obcí, od kterého jsme si slibovali pomoc při záchraně tohoto objektu, vily č. 110, zatím nepokročila, nevzdáváme je však zcela.

Tomáš Novotný
místostarosta

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.