Jako můry za světlem

Na jednání roztockého zastupitelstva, které se konalo na konci prázdnin, sice žádná můra nevlétla, ba nevlétla ani zlatá muška, která by zastupitelům radila, jak dobře hlasovat: Za to tam otevřeným oknem vlétla pěkná sršeň a aspoň malinko vyvedla zastupitele z letargie. Leč můří příměr jsem v nadpisu použil proto, že mě chování většiny koaličních zastupitelů z TOP 09 (nikoliv všech) a SAKURY (všech) můru letící za světlem připomíná.

Třída
Škola | ilustrační foto | mF

Slepě letí za svými vůdci, křidélky mávají jak jim pan starosta Jakob či místostarosta Novotný radí a v naivní důvěře se jednoho krásného dne spálí. Tím pomyslným světlem, o kterém chci v dnešním komentáři psát, je plánovaná nová žalovská škola, která má vzniknout v areálu bývalé cihelny a Barumky v Žalově. Kromě školy je zde v plánu i několik budov vědeckotechnických parků, které chce stavět společnost Trigema. Jestli je toto světlo na konci tunelu zatím nelze s jistotou říci, co ale říci lze, že smlouva o budoucí smlouvě kupní a smlouva o spolupráci s Trigemou pro město výhodné příliš nejsou. Na první pohled je to vymyšleno pěkně. Trigema městu postoupí část pozemků a vyprojektuje školu (nikoliv zadarmo). Tím se město vyhnulo výběrovým řízením na projektanty. Pak Trigema pozemky městu prodá (postoupí městu smlouvu o smlouvě budoucí kupní se společností Lenta), za peníze je vyčistí a město si tím vyřeší svůj problém s kapacitou základní školy. O tom, jaké peripetie provázely projektování, už jsem psal dříve a ještě jednou díky paním učitelkám, školské radě a komisi, které zachránily neschopnost radnice formulovat řádné zadání.

Nyní jsme se posunuli do další fáze a začíná jít do tuhého. Bylo třeba ošetřit vztah s Trigemou smluvně, protože doposud bylo vše na dobré slovo, respektive právně nezávazné memorandum. Smlouvy, které mělo Zastupitelstvo schvalovat, raději nebyly ani v materiálech, ale pouze na ftp. serveru města, takže mám velké pochybnosti, že je většina zastupitelů vůbec studovala. Ti, co si tu práci dali, zjistili následující:

  • Na město přejde smlouvu o smlouvě budoucí kupní na 8,5 tis. m2 pozemků za 17,1 mil. Kč.
  • Město zaplatí 563 Kč bez DPH / m2 za likvidaci hal a betonových povrchů v areálu. Cena ale nezahrnuje případné ekologické zátěže ani rekultivaci zeminy.
  • Společnou infrastrukturu realizuje ten, kdo bude stavět dřív. To je krásné ustanovení, neboť je známo, jak město na školu velmi spěchá.
  • Společnou infrastrukturou se rozumí: splašková kanalizace, dešťová kanalizace, vodovodní řad, plynové vedení, elektrika včetně trafostanice, zpevněné plochy a oprava 100 m ulice Přemyslovská.
  • Město zaplatí 2/3 ceny, Trigema (VTP) 1/3 ceny s krásným dovětkem: za skutečně hospodárně vynaložené náklady.
  • Na dešťovou kanalizaci přispěje stavebník městu částkou maximálně 5,9 mil. Kč.

Krásné! Hledám, kde je ta výhoda pro město, které dalo Trigemě výjimku ze stavební uzávěry a nerealizovalo zde řádný regulační plán? Na dotaz, kolik tedy bude infrastruktura město stát, mně pan starosta suše odpověděl, že nemá křišťálovou kouli. Můj odhad je tak 35 -40 mil. Kč včetně pozemku. Zavázali jsem se k pěknému dobrodružství, které mohou posunout na druhou staré ekologické zátěže, které na pozemku jistě jsou. Do očí bijící je, že to s velkou pravděpodobností ještě za své celé zasíťujeme - včetně areálu developera a ještě za vlastní opravíme 100 m krajské silnice? Jak přesně kvantifikovat příspěvek třetiny finančních prostředků za hospodárně vynaložené náklady? Mimochodem, jsem zvědavý, co na to řekne kraj, až mu město začne kopat do asfaltu.

Univerzální odpovědí koaličních zastupitelů je, že chtějí přeci školu pro děti, kdo by byl proti tak bohulibému projektu. Já samozřejmě jsem pro školu rovněž, ale ne za každou cenu. Já místo světla na konci tunelu v tomto případě vidím pouze pěkný tunel na městskou kasu.

Roman Jandík
předseda Finančního výboru města a zastupitel

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Jako můry za světlem | Web občanů města Roztoky :: Roztoky.com

This is my first time go to see at here and i am actually happy to read all at
single place. https://amstyles.com/

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.