Jakou jízdenku koupit dětem?

Zeptala se mne na nádraží známá, jakou jízdenku má koupit dítěti, které jede na výlet do Prahy. Vyslechl jsem si několik řešení a některá i velmi netradiční. Jak je to tedy správně?

Děti do 15 let jezdí i ve vlaku po Praze zdarma. To ale není tak zcela pravda. Nárok na toto bezplatné jízdné musí dítě nějak prokázat. Dítěti do 10 let k tomu stačí jakýkoli jeho vlastní průkaz totožnosti, kde je fotografie a datum narození. Děti od 10 do 15 let musej mít buď nahranou aplikaci na Opencard, nebo papírový průkaz vydaný DP Praha. Rozhodující pro věk dítěte je den narozenin. Tedy například "do 15 let" znamená do půlnoci dne, který předchází patnáctým narozeninám. Výše uvedené samozřejmě platí pouze ve vlacích, ve kterých platí jízdné PID, tedy v osobních a spěšných vlacích a ve vyjmenovaných rychlících.

Nicméně, ačkoli to máme na Václavák blíž než nejeden Pražák, jsme v prvním pásmu PID, kde výše uvedené neplatí. Co s tím? Dítě může vlakem cestovat na hranice Prahy buď s dětskou jízdenkou PID za 9 Kč, nebo s jízdenkou ČD do Prahy-Sedlce za 6 Kč (zpáteční stojí 11 Kč). Jízdence PID předložené ve vlaku cestou z Prahy současně s jízdním dokladem platným pro pásma P+0 (předplatní jízdenka, průkaz pro bezplatnou přepravu) se posouvá časová i pásmová platnost za hranice Prahy. Jízdenku je třeba označit v označovači na nádraží, nikoli v jiném dopravním prostředku.

Od 13. 12. 2015 přestali výpravčí v Roztokách prodávat jízdenky. Důsledkem je kratší doba prodeje jízdenek, než na jakou jsme byli zvyklí. Prodejní dobu pokladní přepážky ČD naleznete, včetně případných změn, na: http://www.cd.cz/cd-online/staniceinfo.php?nazev=54466. A co tedy dělat, když je pokladna ČD zavřená? Jízdenku ČD vám bez přirážky prodají ve vlaku. Vlakový doprovod nemusíte ve vlaku hledat. Je ale třeba požádat o prodej jízdenky nejpozději v okamžiku, kdy jste požádáni o její předložení. Později by to bylo podstatně dražší.

A aby to nebylo tak jednoduché, tak tohle platí jen ve vlacích, které jsou doprovázené vlakovým personálem, tedy u nás vždy na lince S4 a ve všední den i na lince S41. Jiná situace je ve vlacích se samoobslužným provozem, tedy u nás na lince S41 o víkendu. Zde je třeba při neosazené pokladně jízdenku ČD zakoupit u strojvedoucího při nástupu do vlaku. Za jízdy vám ji neprodá. Ani žádný vlakvedoucí k vám nepřijde. Pokud ale přijde revizor, účtuje k jízdence přirážku za nedodržení přepravních podmínek. Nikoli, jak nepřesně uvedla jedna diskutující na diskusním fóru města: "napaří vám pokutu", ale finančně to vyjde nastejno.

Pokud cestujete na jízdní doklady PID, otevírací doba přepážky ČD vás zajímat nemusí. Na nádraží dokonce máme, jako jedni z mála, prodejní automat jízdenek PID. Má to ale háček. V případě poruchy automatu či označovače jízdenek PID bude cestující s neoznačenou jízdenkou PID či bez jízdenky odbaven ve vlaku a případně i u pokladní přepážky ČD dle tarifu ČD. Označení jízdenky PID při nastoupení v Roztokách není ve vlaku možné.

Vít Calta

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.