Jaro ve Václavce

Jaro jsme ve školce Hlídání Václavka přivítali setím osení. Každé dítě si dalo na zahradě zeminu do květináče a zaselo obilí. Společně jsme pak ve školce zalévali, sledovali každým dnem, jak roste, tety pak květináč ozdobily krepákem, děti si zapíchly své vyrobené zápichy a hrdě si nesly domů.

Pro děti s rodiči jsme připravili Velikonoční dílničku. Malovali společně vajíčka na několik způsobů, každý se naučil a upletl si pomlázku s lektorem pedigu Evženem Novákem, díky paní Sosnovcové jsme zdobili perníčky. Na závěr si děti složily papírový košíček, jarně ho ozdobily a odnesly si v něm své výtvory domů. Rodičům jsme předvedli, co se děti ve školce naučily. Měly jsme zrovna dopravní téma - takže to byly básničky a písničky o letadlech, autech a nechyběla klasika "Jede, jede mašinka". U toho se děti tak rozřádily, že se smíchy mašinka několikrát úplně rozpadla.

K dopravnímu tématu jsme navštívili představení "Nejlokomotivovatější lokomotiva" v Praze na Hlavním nádraží. Už samotná cesta vlakem a projití si dvou nádraží byl zážitek. A pohádka? Zmodernizovaná klasická pohádka od Pavla Naumana v hávu velkého jeviště plném kolejí, projíždějících mašinek, rozsvěcujících se světýlek, loutek, kouřící sopky a promítání oblohy na strop děti zaujala. Celých 60 minut vydržely bez hnutí - tedy s hýbáním, protože se zapojovaly, radily herečce na scéně, odpovídaly na dotazy, prosily o otevření závory k černokněžníkovi Zababovi - prostě vydržely pozorností. Ve školce sotva poobědvaly, úplně znavené.

Bližší byl výlet dolů na roztocký zámek, kde nám lektorka muzea připravila program ve výstavě Opus musivum. Prošli jsme si výstavou, kde jsme dostali vzhledem k věku dětí přiměřený výklad - co je to mozaika, z čeho se může tvořit, kde ji můžeme najít. Sympatické bylo, že na některé exponáty jsme si mohli sáhnout. Dětem se "obrazy" moc líbily. Pak jsme přešli do dílny a každý si vytvořil svoji mozaiku. Děti dostaly připravené papírové rámečky a vybíraly z bohaté barevné škály kamínků, které lepily na obrázek. Na závěr se dílka zalila barvenou sádrou, a než na sluníčku uschla, šli jsme běhat do zámeckého parku. Sledovali jsme párek kachen na rybníčku, zaskákali jsme si panáka na cestičkách, schovali se v telefonní budce - knihoautomatu a vrátili se pro mozaiky. Bylo to super strávené dopoledne.

Přijďte se k nám podívat! Máme malý kolektiv dětí, kterému jsou k dispozici dvě tety. Socializujeme i ty nejmenší. Pracujeme ve čtrnáctidenních tématech, ve kterých se učíme nové písničky, básničky, tanečky a ve kterých vyrábíme. Zpíváme s kytarou a klavírem. Denně jsme na procházce nebo zahradě. Pravidelně děláme výlety, spolupracujeme se Středočeským muzeem. Pondělky plaveme ve Via Vestře, úterky jezdíme na exkurze ke koním do Holubic. Každý měsíc dílničky pro rodiče s dětmi, kde se děti pochlubí, co se naučily. Stabilně fungujeme 6 let. Ceník neměníme 4. rokem. Dle zájmu otevřeme angličtinku, tanečky nebo flétnu. Více na www.hlidanivaclavka.webnode.cz.

Mgr. Irena Čermáková

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.