Je kozel dobrý zahradník?

Podat tzv. majetková přiznání ukládá veřejným činitelům, v našem případě starostovi, místostarostům, radním a vedoucím odborů MÚ, zákon č. 159/2006 Sb. o střetu zájmů a to striktně nejpozději do 30.6. následujícího roku. O nahlédnutí a zjištění skutečností v majetkových přiznáních může u tajemníka MÚ požádat kdokoli, koho zajímají činnosti, příjmy (nikoli plat), přijaté dary a závazky našich veřejných činitelů.

Otázkou ovšem je, jak zjistit, zda veřejní činitelé uvádějí pravdivé údaje o svých závazcích, tedy dluzích. Nejrychlejším způsobem, jak to zjistit, je nahlédnout do katastru nemovitostí na případná omezení vlastnických práv.

Domnívám se, že nařízení exekuce je nesplněným závazkem, a proto mne zaujalo, že nařízení exekuce jako závazek neuvedl ani pan starosta Jan Jakob (TOP 09), ani pan místostarosta René Šefr (ODS). Z těchto dvou veřejných činitelů jasně vítězí pan místostarosta za ODS René Šefr oproti starostovi města Janu Jakobovi za TOP 09 (milióny versus tisíce korun).

V majetkovém přiznání za rok 2010 pan místostarosta René Šefr sice přiznal půjčku od fyzické osoby M.S. ve výši 3,1 miliónu korun, ale opomněl uvést další závazky - nařízení exekuce, exekuční příkaz k prodeji nemovitosti a 4x zástavní právo soudcovské v celkové částce 177 519 korun s příslušenstvím, vždy ve prospěch Okresní správy sociálního zabezpečení Praha-západ.

V následném majetkovém přiznání za rok 2011 pan místostarosta za ODS René Šefr opomněl přiznat předchozí závazky plus závazek další -další zástavní právo soudcovské ve výši 210 283 korun s příslušenstvím opět ve prospěch OSSZ Praha-západ. Pan místostarosta René Šefr uvedl pouze závazek - půjčku, ale nikoli ve výši 3,1 miliónu korun ve prospěch fyzické osoby M.S. jako v minulém roce, ale již ve výši 3,5 miliónů korun ve prospěch pana R. Z přiznaných závazků (půjček) pana místostarosty Šefra plynou jeho zvyšující se finanční nároky. Otázkou je, zda dokáže do konce svého působení ve funkci místostarosty města vygenerovat dostatek finančních prostředků, aby svoje závazky v řádech miliónů korun eliminoval.

Z oficiálního výpisu z katastru nemovitostí na jméno pana místostarosty za ODS Šefra je zřejmé, že v roce 2012 přibyly nové závazky - další exekuční příkaz k prodeji nemovitosti a další nařízení exekuce. Tyto skutečnosti se možná dozvíme z jeho majetkového přiznání až v červenci 2013, jestliže do té doby pan místostarosta René Šefr pochopí význam slova transparentnost a pakliže ODS i nadále bude trvat na tom, že on je tím nejvhodnějším představitelem místní ODS na funkci místostarosty.

Ve světle těchto skutečností se jeví deklarace transparentnosti současné vládnoucí koalice (TOP 09 + ODS + Sakura) jako nepříliš věrohodná.

Opravdu lze věřit tomu, že o závazcích (dluzích) pana místostarosty René Šefra v řádu miliónů korun jeho mateřská organizace ODS nevěděla a nevěděli o tom ani koaliční partneři?

Tvrdit, že vládnoucí koalice neměla vůbec tušení o těchto skutečnostech, ji neomlouvá, zvlášť když někteří přiznávají, že o tom slyšeli, ale oficiálně nevěděli! To je opravdu skvělý alibismus pro to, aby panu místostarostovi za ODS René Šefrovi koalice svěřila tak důležitý úsek veřejné správy, jako je rozpočet města a investiční akce.

Je ale osvědčenou metodou současné vládnoucí koalice hrát věrohodného tím, že se všichni diví, když něco praskne, zvláště když se jedná o jejich člena či příznivce.

Já se tedy také upřímně divím, jak je možné, že se u nás v Roztokách stal kozel zahradníkem!

Olga Vavřínová
zastupitelka za DOST

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Jak se Vám líbí? | Jiří Blažek
Slovo starosty | Jan Jakob
STOP zbytečným výdajům | Jiřina Roškotová

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Prevence korupce

Mě přijde místostarosta v exekuci docela transparentní. Aspoň je vidět, že nebere úplatky, když mu ty dluhy ještě rostou. ODS tady předvedla originální způsob prevence korupce. Do dalších voleb budou připuštěni pouze kandidáti s obstaveným majetkem, aby bylo jasné, jestli berou. :-)

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.