Jiří Schmitzer na festivalu Zámeček 2013

Jednodenní festival Zámeček se bude letos konat v areálu roztockého zámku již třetím rokem. Jedná se o neziskový podnik, který byl uveden v život skupinou roztockých nadšenců s cílem podporovat kulturní a kultivované prostředí, a vytvořit tak příjemné místo mezisousedského a mezigeneračního setkávání. Festival je šitý na míru areálu historické tvrze - místu s jedinečnou atmosférou, které prošlo nedávno rekonstrukcí. Vstup na festival Zámeček je zcela zdarma jako každý rok. Akci pořádá občanské sdružení RR spolu se Středočeským muzeem a městem Roztoky. Krásný zámecký park se v uplynulých dvou ročnících ukázal být více než vhodnou kulisou pro společenskou událost, která kombinací živé hudby, divadla a dalších zajímavých atrakcí přitahuje návštěvníky z blízkého i vzdálenějšího okolí. Jádro festivalu tradičně vedle koncertů pod širým nebem tvoří bohatý program zaměřený na děti. Je tomu mimo jiné proto, že termín stanovený každoročně na první červnovou sobotu se potkává s oslavami Dne dětí, letos dokonce na den přesně.

Hudební program začne mezi stromy v zámeckém parku již kolem poledne a bude trvat až do desáté hodiny večer. Pořadatelé opět oslovili umělce a kapely, kteří mohou nabídnout rozmanité hudební žánry.

Hvězdou festivalu bude letos Jiří Schmitzer. Známý český herec, dlouholetý člen Divadla Ypsilon a oblíbený písničkář. Právě v této roli se představí na festivalu Zámeček 2013. Posluchačům nabídne svůj pořad Recitál, ve kterém zazní písničky z jeho čtyř hudebních alb.

Dalším hostem je Mario Bihári - vynikající romský hudebník a zpěvák. Nevidomý Bihári byl členem skupiny Koa, která doprovázela Zuzanu Navarovou. Nyní hraje s kapelou Bachtale Apsa. Na festivalu vystoupí společně s DJ Gadjo a s dalšími muzikanty a předvedou jam session cikánské a latinsko-americké muziky.

Z dalších hudebníků se těšíme na žánrově velmi těžko zařaditelnou skupinu Hm..., jejíž písně jsou většinou zhudebněné texty klasických i současných českých básníků, jazzovou kapelu Soliloqui Ensemble v jejich klasické sestavě (basa, kytara, bicí, klávesy) obohacenou o flétnu, housle a cello.

Dále duo Kieslowski, rezidentní ska a reggae kapelu Happy Aquarium, další duo Hugo a Já, bubenickou smršť africké hudby Blabuburo a folkovou skupinu Dobrá 10°.

Nehudební složka programu je tradičně plnohodnotnou součástí festivalu a je poskládána tak, aby kopírovala věkovou a zájmovou různorodost návštěvníků. Zámeček 2013 se tak bude pyšnit vystoupením žonglérů, ukázkami bojového umění v podání roztockých taekwondistů, prezentací techniky dobrovolných hasičů a na závěr i ohňovou show.

 

Svoji činnost budou dětem a jejich rodičům představovat například dejvický Dům dětí a mládeže, roztočtí skauti nebo jazyková škola ABC Academy. Lesní školka nabídne přímý kontakt se zvířátky. Ti starší, náctiletí, se budou moci obdivovat skoro kaskadérským dovednostem profesionálů na BMX. Pro seniory připravila hudební program plný lidovek místní Základní umělecká škola. Na místě bude spousta stánků nejen s občerstvením, ale i s řemeslnými výrobky.

Divadelní část bude mít na starost vinohradské Divadlo 21, které nabídne adaptaci pohádky Tři veteráni od Jana Wericha s mnoha písničkami. Představení je určeno pro děti od 8 let, ale zaujme i dospělé publikum. Těšíme se 1. června na viděnou. Více informací na www.festivalzamecek.cz.

Karel Kropáček, Martin Tajčman
občanské sdružení RR osrr.cz

facebook.com/obcanske.sdruzeni.RR

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Festival Zámeček 2018 | Občanské sdružení RR
Zámeček 2015 | Občanské sdružení RR

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.