Jsou Roztoky velké, nebo malé?

Český statistický úřad zveřejnil údaje o počtech obyvatel v jednotlivých obcích k 31. prosinci 2014. Podle tohoto údaje měly Roztoky 8123 obyvatel, což je - jaká to náhoda - přesně o stovku hlav více než k témuž datu o rok dříve.

K tomuto i k dalším statistickým údajům o Roztokách včetně srovnání s jinými obcemi v rámci celého okresu či kraje se ještě vrátíme v některém z příštích čísel Odrazu. Zde se jenom krátce zamyslím nad otázkou, co toto jedno suché číslo znamená. 

Určitě nás za posledních patnáct let hodně přibylo. Málokdo už si dnes pamatuje, že na sklonku socialistické éry existoval záměr vybudovat v Solníkách mamutí panelákové sídliště pro několik tisíc armádních důstojníků a jejich rodiny. Kdyby to tenkrát soudruhům bylo vyšlo, psal bych dnes asi o něčem jiném (pokud bych psal vůbec).

Ještě i v první dekádě po revoluci Roztoky stály - kvůli nevyjasněným restitučním nárokům na pozemky - stranou bouřlivého rozvoje, který postihl většinu obcí v blízkosti hlavního města. Poté, co nejmenovaný developer skoupil restituční nároky na většinu nezastavěných ploch ve městě, však bylo jasné, že podoba Roztok jako klidného, tichého, příjemně ospalého městečka s minimálním provozem vezme dříve nebo později zasvé.

Roztoky, jak je my starší pamatujeme, ještě byly opravdu malé. Říkával jsem s oblibou, že v Roztokách se všichni se všemi znají, pokud nejsou rovnou příbuzní. Byla to zkrátka taková trochu větší vesnice. 

Dnes se blížíme k dvojnásobnému počtu obyvatel a z velké vesnice se stalo malé město, nebo chcete-li maloměsto, a to se všemi typickými neduhy a vadami. A nejspíš nás ještě přibude, ještě jsou tu rozvojové plochy, na kterých se bude stavět.

Přes to všechno jsou pořád Roztoky krásné, a pokud se podaří jejich další rozvoj rozumně usměrnit, budeme si moci říkat: nejsou ani malé, ani velké. Jsou tak akorát.

Jaroslav Drda

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Doprava tomu neodpovídá

Dostat se v neděli ráno do práce je průser. Jeden autobus za hodinu a vlak jede zásadně jen tehdy, když jede zároveň autobus. Vliv dementního vláčkaře Huka?
Lze buď hodinu stepovat před pracovištěm, nebo přijít o 20 minut později.
Kdybyste někdy vytáhl paty za obživou do hlavního města, zjistil byste, že se nedělá jen od šesti nebo sedmi jako v bolševických dobách, ale i od osmi a devíti ráno.
Zkusil jste se někdy do Roztok dostat z odpolední směny? Já vím, že ne.
Všichni nepracují na úřadech s úřednickou pracovní dobou jak by se mohlo zdát vám, roztockému superúředníkovi.
A po práci se někde zdržet? Chacha. Od 20:00 do 20:35 jedou tři autobusy. Pak To přijde: 21:05, 21:35 a 22:20.
Pak 23:05, 23:50 a 00:35.
Městečko by se mělo jmenovat Kreténov. Ne podle úrovně jeho obyvatel, ale podle jeho radničních "řiditelů".

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.