Jubilejní koncert

Dne 10. května se v historickém sále Středočeského muzea uskutečnil Jubilejní koncert Komorního orchestru Dvořákova kraje. Jubilejní proto, že toto hudební těleso slaví 40 let od svého založení.

V první části koncertu jsme si zavzpomínali, když orchestr s bravurou zahrál Suite č. 1 H. Purcella - skladbu, kterou má na repertoáru snad celých 40 let. Nádherný je i následující koncert B dur pro trubku a smyčcový orchestr se sólem M. Kejmara. Druhá polovina koncertu naopak ukázala jinou tvář tohoto tělesa. Nesmírně zajímavé, a pro mnohé přítomné i objevné, bylo provedení opusu Sunset suite od žijícího klasika české hudby Luboše Sluky (87 let). Hlavní hvězdou koncertu byl ovšem jazzový pianista a skladatel Milan Svoboda, který přítomné nadchl svými variacemi na dnes již klasické skladby Beatles.

Domovskou obcí Komorního orchestru Dvořákova kraje jsou sice Kralupy nad Vltavou, ale na Roztoky má také významnou vazbu. Ta celkem přirozeně vznikla díky tomu, že v orchestru působila a působí řada muzikantů z Roztok, např. Ing. J. Machalický, V. Pavlík, E. Nachmilnerová či V. Sloup, a také tím, že od roku 1992 jsou koncerty tohoto tělesa pravidelnou součástí roztockého kulturního kalendáře. Za roztocké lze s trochou nadsázky považovat i skupinu japonských studentek Pražské konzervatoře a HAMU, které bydlely v našem městě a účinkují v KODK od roku 2008.

Koncerty KODK byly pro Roztoky vždy vzácnou a velmi ceněnou kulturní událostí. Stalo se téměř pravidlem, že bylo toto hudební těleso zváno roztockou radnicí k pořádání slavnostních koncertů u příležitosti státních svátků, většinou konaných v nádherném historickém sále roztockého zámku. Je třeba ocenit, že se orchestr nevyhýbal ani z interpretačního hlediska akusticky problematickým sálům, jako bylo bývalé roztocké kino, žalovská tělocvična či konferenční sál hotelu Academic. Nezapomenutelné jsou i vánoční koncerty ve zdánlivě nekoncertním prostoru roztocké sokolovny s Foersterovým komorním pěveckým sborem a koncerty benefiční, jako na podzim 2002 na podporu povodní poničeného Středočeského muzea.

KODK je sice orchestr složený převážně z nadšených amatérů, ale celých neuvěřitelných 40 let je řízen profesionálně - pevnou rukou a hlavou Václava Mazáčka, dlouholetého vedoucího skupiny bicích nástrojů České filharmonie, pedagoga Pražské konzervatoře a HAMU.

Václav Mazáček je nejen principálem, ale zejména duší orchestru, jeho základním kamenem i svorníkem. Kromě něj totiž v orchestru působí i jeho manželka, paní Jaroslava, syn Viktor, dcera Veronika a již také šestnáctiletý vnuk Jan (!). Stalo se také pravidlem, že zvuku orchestru dodávají lesku profesionální muzikanti - sólisté ČF, nezapomenutelná jsou např. skvělá sóla Miroslava Kejmara, Bohumila Kotmela či Viktora Mazáčka. V posledních letech je nesmírným obohacením časté hostování pedagoga Pražské konzervatoře Ladislava Horáka, koncertního mistra na akordeon, jenž současně orchestr upozornil na pozoruhodné hudební dílo Argentince Astora Piazzoly, které bylo do nedávna širší veřejnosti neznámé.

Dovolím si jménem příznivců klasické hudby v našem městě orchestru poděkovat za dosavadní spolupráci a popřát mu do dalších sezon skvělý zvuk, elán a vděčné publikum.

Stanislav Boloňský

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.