K Odrazové anketě

Server Roztoky.com už nějaký ten pátek přebírá články z Odrazu. Jakožto elektronické médium má lepší nástroje, jak čtenost jednotlivých článků sledovat. Zběžné nahlédnutí výsledků nabízíme na následujících řádcích (bereme v úvahu výhradně články, které vyšly také v Odrazu, čili nikoliv originální obsah Roztoky.com).

Nejčtenější rubrikou jsou Zprávy, které zahrnují zejména informační články z radnice typu odvoz odpadu, poplatky, ale i informace ze zastupitelstva, rady, apod. S malým odstupem ji následuje názorová část. Kulturní rubrika je asi na polovině čtenosti oproti zprávám. Zprávy ze škol, školek, spolků, apod. pak otevře čtenářů nejméně.

Zajímavým fenoménem jsou rozhovory s roztockými osobnostmi. Průměrná čtenost není bůhvíjaká, ale značně vyčnívá několik rozhovorů (O. Klempíř, J. Chržová, Prof. Nešetřil) navštěvovaných zejména mimoroztockými.

Co se týče čtenosti názorových, nedá se říci, že by Odraz měl nějakou vyloženou „hvězdu“. V průměrné čtenosti vyčnívají stálí přispěvatelé (zejména pp. Boloňský, Drda, Jandík, Kantor, Jakob, paní Vavřínová, i moje maličkost), ale ani příležitostní autoři nebývají zastíněni. Zdá se, že si autor po nějaké době vytvoří „značku“ a cílové publikum, které jej čte pravidelně.

Když se podíváme na „Top 5“ článků za posledního čtvrt roku, dostaneme následující pořadí (řazeno podle unikátní návštěvnosti odrazovských textů na Roztoky.com, které v daném období vyšly, očištěné o vliv přístupu do diskusí a mimoroztockou návštěvnost, aby výsledek co možná nejlépe imitoval hypotetický obdobný žebříček Odrazu):

• V. Calta: Velká vlaková výluka (02/2014)

• R. Jandík: Výstavba kanalizace v Roztokách - výzva pro občany (02/2014)

• M. Štifter: Zmarněný boj o Nádražní ulici (02/2014)

• Š. Urbanovská: Čisté duše v čistých MŠ... pokračování (02/2014)

• R. Jandík: Druhé kolo e-aukce elektrické energie. (03/2014)

I zde je vidět, že na nejvyšších příčkách jsou zpravodajské články k aktuálním událostem a polemiky na ožehavá témata (školky, výstavba.). Možná také stojí za zmínku, že články v rámci „tématu měsíce“ se prakticky pokaždé zcela míjejí se skutečným tématem měsíce co do čtenářské pozornosti.

Je jistě dobré sledovat zájem čtenářů a trendy. Odraz má ale ve srovnání s jinými městskými časopisy podle mě dlouhodobě velmi dobrou úroveň a neměl by se pouštět do nějakých revolučních změn.

Tomáš Šalamon

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Vyhodnocení ankety o Odrazu | Eva Frindtová
Anketa pokračuje | Jaroslav Drda
Oprava a omluva | Stanislav Boloňský
Pozor na uzávěrku! | Město Roztoky
Vysvětlení a omluva | Jaroslav Drda

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.