Klasický lobbing v přímém přenosu?

Velmi mě zaujala dojemná starost pana místostarosty Jandíka o jednoho jediného občana Roztok pana Šalamona.

Představa, že stejné pozornosti se dostane mně i ostatním obyvatelům našeho města, mi dala naději, že osud a problémy města jsou v dobrých rukou. Bohužel však jen do té doby, než se na onu „pozornost“ podívá člověk, který je účastníkem jednoho prapodivného příběhu kolem chráněné osoby. A může k tomu říci také své.

V poslední době se točí kolotoč kolem věcného břemene - vodovodní šachty na pozemku města pro stavebníka pana Šalamona, což mělo odsouhlasit naše zastupitelstvo, ale nestalo se tak.

Ptáte se proč? Protože náš občan-stavebník nepostupoval tak, jak měl, a v souladu s předpisy. Věřím, že pan místostarosta se seznámil s celým stavebním řízením včetně projektu a odvolání účastníků řízení. Pokud ne, tak pro objektivitu připomenu. Stavebníci pan Šalamon s partnerkou si zakoupili malý pozemek ve svahu ve staré zástavbě v ulici Na vyhlídce a hodlají zde postavit velký moderní rodinný dům (suterén, dvě nadzemní patra a podkroví, s výjezdem přímo na silnici).

Vzhledem k tomu, že stavebník se dnes vymlouvá na to, že nevěděl, že vodovodní šachta je na cizím pozemku, dovolím si o tom polemizovat. Člověk, který ví vše, že by opomněl takovou skutečnost? A koupil zajíce v pytli? To není možné, a pokud se tak nedejbůh stalo, určitě ho na tento fakt upozornil projektant. Čili tuto záležitost mohl a měl ošetřit ještě na začátku stavebního řízení. O tom, že stavba je problematická, svědčí i fakt, že řízení s přerušováním trvá rok a půl. Není tedy vinou oponentů, že pan Šalamon s rodinou ještě nebydlí. Kdyby předal úplné a jasné podklady podle stavebního zákona a příslušných vyhlášek, nemuselo k této situaci dojít.

A proč je takový cirkus kolem vodovodní šachty? Protože šachtu na svůj pozemek sice umístit může, ale pak překročí 30% zastavěnost, která je určena pro danou oblast. Proto se tomu brání. Jen nesmírná trpělivost našeho stavebního úřadu mu dává naději, že nakonec vše dobře dopadne. O to více mě překvapily reakce na webových stránkách obyvatel města Roztok, kde pan místostarosta Jandík uvádí, cituji: ...V případě, že bude pan Šalamon nucen změnit projekt, znamená to další měsíce čekání na všechny vyjadřovačky a dokumenty, což je přesně to, o co paní Vavřínové jde.

Zajímalo by mě proto, o co jde v tomto případě panu Jandíkovi. Paní Vavřínová dělá jen svoji práci. Projekt na rozdíl od většiny zastupitelů zná a ví, jaká pochybení provázejí celý případ. Nesvalujte proto vinu za zpackané řízení na ni. Za vzniklou situaci si může stavebník sám. Celá věc je vámi záměrně politizována, ale dovolím si vás upozornit na to, že normální občan má také svá práva, a pokud tuto záležitost stavíte do politické roviny, tak nevím, kdo je ve střetu zájmů, jak s oblibou používáte.

V odvolacím řízení figuruji i já, jako účastník řízení, že bych byla tedy také podjatá a ve střetu zájmů?

Projekt nebo grafickou studii inkriminované stavby, natož celou postupně předávanou dokumentaci, až na účastníky řízení, nikdo neviděl, a to je škoda, protože tlachání a lobbing by neměly být součástí žádného jednání.

Měly by se používat pouze pravdivé a nezkreslené argumenty.

Gabriela Fišerová

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Reakce

Vážená paní Fišerová,
dovolím si krátce reagovat na Váš článek. V kompetenci mé ani v kompetenci Zastupitelstva města není posuzování věci, které se týkají stavebního zákona a ani žádný takový materiál Zastupitelstva neposuzovalo. Předmětem jednání bylo, zda se napraví právní vztah, kdy na 1,5m2 vodovodní šachty na pozemku města bude věcné břemeno. Ta šachta je tam 30 let a nejedná se tedy i nic nového. Dovolím si tvrdit, že umožnit stavebníkovi přivést vodu k pozemku je poměrně dobrým standardem 21. století a nevidím důvod, proč by v tomu mělo město v tomto případě někomu bránit.
Na základě vašeho článku jsem se stavebníka dotázal, zda měl stavební úřad k zastavěnost pozemku nějaké připomínky a modle mých informací neměl. Svůj komentář k celé věci jsem shrnul zde - http://www.roztoky.com/sikana-pana-t-s-v-roztokach-20131111 , tedy není nutné ho znovu opakovat.

Dovolete mi vyjádřit můj osobní dojem, že Vám fakticky nejde ani tak o zastavěnost pozemku, ale o hledání jakékoliv možnosti, kterou by jste paní Hradecké a doktoru Šalamonovi znemožnila postavit dům.

S pozdravem, Roman Jandík
Místostarosta města

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.