Komentář - ANO nahoře, TOPka dole, v Roztokách zase všechno jinak...

V krajských volbách v Roztokách jednoznačně zvítězila TOP09 s 24,59%, následovaná ODS (14,07%), koalicí KDU-ČSL, SZ a SNK-ED (13,17%), Starosty (13,09%) a ANO 2011 (11,17%). Nad pomyslnou 5% hranicí by se v Roztokách ještě ocitla ČSSD (6,5%) a KSČM (5,56%). Jak už to tak v našem městě chodí, v celém kraji se situace vyvíjela zcela jinak. Podobně jako ve většině krajů zvítězilo ANO 2011 (20,76%), velmi dobře si vedli Starostové (18,43%), potom ČSSD (13,75%), ODS (13,05%) a TOP09 s 6,54% byla při sčítání naopak chvíli dokonce na samé hraně 5%.

Volby
Volby | ilustrační foto | CC2

Z Roztockého hlediska je jasný vynikající úspěch TOP09. Potvrzuje to oblibu TOP09 ve městě a samozřejmě z lokálního pohledu velmi pomohlo, že TOPka měla na kandidátce dva roztocké občany. Starostu Jana Jakoba navíc hned na druhém místě (ten v Roztokách dostal 291 preferenčních hlasů z celkových svých 465 a měl kroužek téměř na polovině volebních lístků TOPky zde odevzdaných). K tomu se nedá než pogratulovat. Na druhou stranu by bylo chybou vidět jen pozitiva. Porovnání s komunálními volbami nedává kvůli odlišnosti volebních systémů smysl, ale při parlamentních volbách, které jsou naopak s těmi krajskými srovnatelné ve všech aspektech kromě volební účasti, získala TOPka v roce 2013 v Roztokách 29,06%. Poněkud nečekaně se tedy i zde patrně projevil vliv odtržení Starostů, o kterém bude ještě řeč.

Roztocký i krajský výsledek ODS představuje oproti roku 2012 ztrátu kolem 5 procentních bodů, což není nic pozitivního, ale je třeba si uvědomit, že jde o porovnání se stavem před razií na Úřadu vlády a kauzami, které v mezidobí preference ODS v jednu dobu posílaly až k hranici volitelnosti. Z tohoto pohledu jde o pozitivní trend, i když rozhodně zase ne taková pecka, aby to v představitelích ODS mohlo vzbuzovat bůhvíjakou spokojenost.

Za zmínku stojí i lokální výsledek koalice KDU-ČSL, SZ a SNK. 13,17% je na první pohled perfektní číslo, kalí jej ale dva fakty. Jednak v roce 2012 podobná koalice (KDU-ČSL, SNK a nezávislí) obdržela skoro stejně (13,63%), jenže vedle toho ještě dalších 5,24% získali samostatně kandidující Zelení. Za daleko větší bizarnost ovšem považuji umístění hned pěti (!) roztockých občanů na kandidátní listinu. Z hlediska politické taktiky je dosti nemoudré zaplácnout pět míst (7%) na kandidátce pro milion voličů lidmi z (přiznejme si) bezvýznamné obce, kde jich žije půl promile. Že takováto strategická bota nastane u SZ a SNK-ED, subjektů politicky poněkud nemehlovitých, by se dalo pochopit, ale u protřelé KDU-ČSL, jež by technologii moci obvykle mohla vyučovat, jde o chybu alarmující. Na krajské úrovni nakonec díru do světa neudělali (jistě i z řady jiných důvodů).

Pro autora tohoto textu představuje překvapení roztocký výsledek Starostů. Roztoky nejsou typickým sídlem, kde by tento subjekt měl očekávat přirozenou podporu a ani na kandidátku se mu nepodařilo umístit lokální politickou figuru. Přesto není výsledek špatný, což jen potvrzuje, že krajské volby prostě jsou „o stranách“, ne „o lidech“.

Jednoznačným, byť relativně očekávaným, vítězem je ANO 2011. Ačkoliv vládní stranou uprostřed volebního období, drží si velmi dobré pozice. Nahrává mu na jedné straně šlapající ekonomika (na které ovšem nemá vláda, jak už to tak v ČR bývá, zbla zásluh) a zároveň schopnost maléry hodit na ČSSD, případně v negativa překroutit i výsledky pozitivní (statečné rozprášení Šlachtova policajtského gangu pracujícího pro Babišovy zájmy). Ta na krajské úrovni doplatila nejen na to, ale voliči jí nepochybně spočítali i jak medializované kriminální působení Davida Ratha, tak naopak prakticky neviditelnou činnost jeho nástupce.

Asi nejzajímavějším výsledkem na krajské úrovni je debakl TOP09, která tím potvrzuje trajektorii patrnou už řadu měsíců, vedoucí do politické černé díry. Otázkou zůstává, zda horizont události překročí ještě před parlamentními volbami nebo až po nich. A jako hmota pohlcovaná černou dírou vyzařuje v posledních chvílích obrovské množství energie, bude zajímavé pozorovat, v jakých politických subjektech se začnou před parlamentními volbami objevovat politici vyzáření z TOP09. Ostatně, nemálo z nich už jednou palubu jiné politické kocábky nabírající vodu srdnatě opouštělo. Ať už člověk je či není fanouškem TOP09, její nadcházející konec není pro český politický systém dobrou zprávou, protože může dojít k lecčemus, ale sotva to bude lepší. Výsledek má ale svoji logiku: především TOPka přišla o Starosty. Někdejší mazaný tah Miroslava Kalouska nahradit dočasně neexistující členskou základnu vnější akvizicí nebyl dotažen do konce. Strana Starosty nedokázala ani pohltit, ani nahradit vlastním členstvem. Stejný osud čeká časem i momentálně veleúspěšné ANO (ostatně, jejím předobrazem je Berlusconiho Forza Italia), jenom o něco později. Na rozdíl od TOP09, která je ale aspoň normální stranou, v ANO 2011 je existence skutečné členské základny v kolizi s její samotnou podstatou. Další důvod topáckého fiaska představuje i „penzionování“ populárního Karla Schwarzenberga, postoj k uprchlické krizi, kdy se jako prakticky jediný český politický subjekt jasně nevyhranila vůči nelegální migraci a celkově poněkud nejasná politická orientace.

Zajímavá je i ztráta prakticky poloviny voličů u KSČM, jež tak dosáhla jednoho z nejmizernějších výsledků vůbec. Kdo jí hlasy odčerpal, lze spekulovat. Často zmiňovaný přesun do ANO by jistou logiku dával (protestně se pozicující vládní – sic! – strana), ale asi nemůže vysvětlit celý výsledek.

Zaznamenáníhodné je v Roztokách ještě skóre Pirátů (4,05% oproti 3,05% v 2012, tj. nárůst o cca 25%). Rozdíl je sice na hraně statistické chyby, ale spíš půjde o vliv samostatného nekandidování Zelených. Piráti jsou Zeleným ideově zdaleka nejblíže a pro část zelených voličů je to patrně přijatelnější volba než koalice, ve které je přítomna i KDU-ČSL.

Nechytly se populistické extrémní straničky zkoušející se svézt na imigrační vlně. Téměř všechny české politické strany totiž dokázaly vycítit problém, který veřejnost vnímá (jakkoliv tady živého migranta nikdo neviděl), převzít jej za svůj a postavit se k němu relativně věcně. Pro extrémisty pak nezbylo místo. Západoevropský mainstream se naproti tomu většinou vydal cestou hloupého moralizování a sklízí jednu porážku za druhou.

Tomáš Šalamon

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

a jak to teď šikovně zařídit

aby i po změněném výsledku zbyly židličky na zhruba stejnou partičku

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.