Komunitní škola Roztoky

- místo, kde mohou děti i dospělí být sami sebou, společně bádat, tvořit a vzájemně se obohacovat

Milí čtenáři,

v následujícím textu bychom vás rádi seznámili s činností a myšlenkovým pozadím skupiny roztockých rodičů s dětmi v domácím vzdělávání. Od minulého roku se sdružujeme v rámci projektu Komunitní škola Roztoky. Projekt vznikl jako alternativa k současným možnostem vzdělávání v našem městě a je součástí širšího hnutí, které nově promýšlí smysl formálního vzdělávání. Naším hlavním cílem je umožnit dětem vzdělávat se přirozeným způsobem. Snažíme se vytvořit místo, kde se děti mohou učit na základě vnitřní motivace, protože věříme, že jedině tak budou skutečně vzdělané. Vycházíme z předpokladu, že dětem je potřeba zkoumat a radost z poznávání přirozená, stačí jim poskytnout možnost, podporu a podněty. Trvalé poznání pramení z hloubky, a právě ponoření se do učení a snaha postihnout smysl jeho obsahu je dětem vlastní. S radostí se věnujeme všem otázkám, které děti kladou, a trávíme nad nimi tolik času, kolik samy potřebují. Pomocí výuky na základě diskuse a debaty s dětmi rozvíjíme kritické myšlení. Během našich společných setkávání se snažíme dětem předávat hodnoty, které jsou pro nás důležité, a doufáme, že se z dětí stanou vnitřně svobodní, vzdělaní a tvořiví lidé.

Náš projekt je neziskový. Spolupracujeme se školami podobnými té naší, jako např. ZeMě v Řevnicích, Zeměkvítek na Hanspaulce a Tři údolí v Čimicích.

V současnosti pořádáme projektové pátky. Chodíme na výlety, exkurze a výstavy, poznáváme zajímavá místa v okolí, setkáváme se s inspirativními osobnostmi nebo tvoříme, malujeme, zpíváme. Budeme rádi, když se přijdete podívat, pobýt, společně se něco nového naučit nebo vyzkoušet. Projekty jsou otevřené všem dětem i jejich rodičům.

V březnu se v roztocké knihovně uskutečnila vynikající přednáška odborníka na inovativní vzdělávání Pavla Kraemera. Mluvil především o Montessori a waldorfské pedagogice, ale i o novějších směrech, jako jsou svobodné školy a intuitivní pedagogika.

Rádi bychom vás pozvali na další setkání 28. 4. v 18.30 do roztocké knihovny, kde budou mluvit o svých zkušenostech Anna Hronová a Jan Hlaváč, učitelé-průvodci z komunitní školy Zeměkvítek.

N. Rucklová, Komunitní škola Roztoky

www.komunitniskolaroztoky.cz.

Prostorová geometrie z hrášků a párátek v páteční tvořivé dílně. Inspirováno prof. Hejným. Ideální je hrášek namočený přes noc a párátka s oběma ostrými konci. Doporučujeme - děti to ohromně baví, víc než drahé stavebnice.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Školní okénko | Věra Zelenková
Lexik | Lenka Červenková
S Václavkou za koníky | Irena Čermáková

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.