Koncert učitelů

V historickém sálu roztockého zámečku se 23. dubna uskutečnil učitelský koncert, na němž vystoupili pedagogové roztocké ZUŠ.

Kromě potěšení z dobře zahrané hudby má takový koncert i výchovný aspekt - žáci umělecké školy se mohou přesvědčit, že ti, kdo je učí hře na hudební nástroje, tanci či dramatickému umění, nejsou jenom učiteli, ale že umí i něco předvést a mohou pro děti být vzorem. Nu a rodiče se mohou ujistit, že jejich dítě je v dobrých rukou.

Tento cíl byl v onom krásném dubnovém podvečeru nepochybně naplněn. Nelze popisovat všech 18 vystoupení, ale na druhou stranu bych nerad někoho vyzvedával, neboť všichni si odvedli své. Jestliže se tedy v dalším textu zmíním o některých interpretech, nemusí to nutně znamenat, že ti ostatní byli horší.

Vysokou laťku nasadila hned v úvodu paní Jitka Litošová s brilantně zahranou Chopinovou Fantasií Impromptu cis-moll. O svém nezměrném talentu nás v houslovém partu Bourrée J. S. Bacha, zahraném s křišťálově čistou intonací a se samozřejmostí sobě vlastní, opět přesvědčil Václav Sloup, jemuž velice spolehlivě sekundovala viola Štěpána Skleničky. Pozoruhodné bylo spojení kytary a spinetu ve Fandangu Luigiho Boccheriniho. Marek Šaar i Irina Sarabun se svých rytmicky náročných partů zhostili s dokonalou přesností.

Atmosféru koncertu výrazně pozvedla také dvě „nehudební“ čísla. Valašský lidový tanec v podání kreativního Petra Murice s hostující Kristýnou Šrámkovou vyloudil na tvářích diváků úsměv a při vtipném a Jindrou Brendlovou výtečně předneseném monologu ze hry Commedia finita Viktorie Hradské se posluchači skvostně bavili. 

Program byl zakončen akordeonovým duem Moniky Fukasové a hostující Hany Voltrové, které nám ve skladbě Astora Piazzoly Adios Nonino připomněly, že akordeon je plnohodnotný koncertní nástroj. 

Program trval plné dvě hodiny. Panu řediteli Šléglovi neustále vyčítám přílišnou délku koncertů ZUŠ, ale musím přiznat, že tentokrát jsem se ani chvilku nenudil. A věřím, že se nenudili ani ti diváci, kteří pro obvyklý nedostatek židlí museli celý koncert stát.

Jaroslav Drda

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.