Kraj opět míří doleva, v Roztokách zvítězila pravice

My vám nějaké to přikrádání odpustíme, vrchnosti, ale musíte také nějakou kostičku hodit nám pod stůl. Třeba v podobě odpuštěných placení zdravotnických poplatků nebo jízdného v hromadné dopravě.

S nadsázkou řečeno, takhle lze přeložit vzkaz středočeských voličů v krajských volbách. Vždyť jen u málokterého případu se podařilo detektivům a žalobcům získat tolik neprůstřelných důkazů jako v případě důmyslné korupční chobotnice kolem bývalého hejtmana za ČSSD Davida Ratha. Policisté ho chytili za ruku s údajným úplatkem sedm milionů korun v již legendární krabici od vína. A ještě pořídili hodiny odposlechů, kde se tento zastánce „obyčejných lidí“ při pravidelném přebírání svého podílu z kořisti od svých věrných spojenců Petra Kotta a Kateřiny Pancové radoval nad „krásnými žlouťoučkými penízky“. Kupodivu nevídaná aféra neměla nijak zásadní vliv na volební výsledek ve Středočeském kraji. Vítězná sociální demokracie sice přišla skoro o polovinu hlasů, které měla před čtyřmi roky, ale přesto jí zisk 21,8 procenta hlasů stačil k prvnímu místu. Ale především, s druhými komunisty, kteří Rathovo počínání předchozí čtyři vlastně tolerovali, když bezvýhradně podporovali jeho oligarchický styl vládnutí, může ČSSD opět vytvořit pohodlnou většinovou krajskou vládu. (Do uzávěrky tohoto vydání nebylo jasno, s kým přesně a jak sociální demokraté sestaví krajskou koalici).

Stručně řečeno: Komunisté přebrali některé hlasy sociálním demokratům, takže levice jako celek neztratila. A mnoho nespokojených a rozčarovaných pravicových voličů raději zůstalo doma, k volbám nepřišli.

Středočeský fenomén

Není to zase takové překvapení. Lidé v krajských volbách tradičně odmítají hlasovat podle toho, jak jsou, či nejsou spokojeni s regionálními představiteli. Vymezují se spíše proti centrální vládě. Takže vládní pravicové strany úplně propadly: Třetí skončila ODS s 18,3 procenta hlasů a čtvrtá TOP 09 s 11,7 procenta.

Občanští demokraté ve středních Čechách čekali lepší výsledek minimálně proto, že jejich lídrem a kandidátem na hejtmana tu byl populární mladoboleslavský primátor Radu-an Nwelati, který nepatří k odporným kmot-rovským strukturám v modré straně, ale spíš k hlasitým kritikům této rakoviny.

Nikdo jiný než zmíněná čtveřice stran už pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do regionálního parlamentu nepřekročil, což je jistý „středočeský fenomén“. Všude jinde v regionech totiž úspěšně bodovala různá krajská alternativní sdružení. Středočeský kraj, tvarem připomínající pouze okraje koláče bez náplně je prostě nehomogenní, takže obyvatelé například okresu Mladá Boleslav přirozeně necítí s lidmi třeba z okresu Příbram takovou sounáležitost, jako je tomu v jiných krajích. A to se pak těžko domlouvají společné kandidátky.

Pestrost regionu je vidět i na značně rozdílných výsledcích po okresech. Od pravice, jež zabodovala v „ekonomicky bohatých“ územích - ODS vyhrála v okrese Mladá Boleslav a Praha-východ, TOP 09 zase v okrese Praha-západ. Až po rudé komunisty, kteří zvítězili třeba na Berounsku.

„Náš“ první krajský zastupitel

V Roztokách, které jsou součástí takzvaného „zlatého prstence“ kolem hlavního města Prahy, zvítězila TOP 09 a Starostové se ziskem 21,6 procenta hlasů, následovaná druhou ODS s 19,2 procenta, třetí koalicí KDU--ČSL a SNK s 13,6 procenta, čtvrtou ČSSD 12,4 procenta a pátou KSČM s 11,6 procenta hlasů. V Roztokách uspěla také Strana zelených s 5,2 procenta hlasů a dokonce tři procenta získala také Česká pirátská strana.

Na komunistické kandidátce se do krajského zastupitelstva dostal dvaatřicetiletý elektrotechnik Martin Krajdl z Roztok. Tím se stal historicky prvním občanem Roztoky v krajském zastupitelstvu po dvanácti letech existence regionální samosprávy.

Trochu srovnání s minulými krajskými volbami v roce 2008. Letos přišlo v Roztokách hlasovat 39,7 procenta voličů, v těch minulých byla účast 44,7 procenta.

Nejvíce voličů ztratila ODS, které před čtyřmi roky dalo hlas rekordních 42,5 procenta voličů. Zhruba polovina pravicových příznivců letos přešla k Schwarzenbergově TOP 09, která tehdy ještě vůbec neexistovala. O velkém propadáku v Roztokách může mluvit i sociální demokracie, z 23 procent hlasů v roce 2008 dokázala klesnout téměř na poloviční výsledek.

Jak hlasovaly Roztoky

TOP 09 a Starostové pro STČ

21,7%

ODS

19,2%

Koalice KDU-ČSL, SNK a nez.

13,6%

ČSSD

12,4%

KSČM

11,6%

Strana zelených

5,2%

Přednostní hlasy

Zajímavý je také pohled na kroužkování ve městě, takzvané přednostní hlasy. Martina Krajdla do krajského zastupitelstva nevynesly kroužky, ale fakt, že byl 19. na kandidátce KSČM - a právě tolik mandátů strana získala, takže „proklouzl“ jako poslední. V Roztokách M. Krajdlovi dalo přednostní hlas 24 procent lidí z těch, kteří volili komunisty.

V této „disciplíně“ je jednoznačně hlavním roztockým vítězem čtyřiašedesátiletý místostarosta Stanislav Boloňský. Byl dvojkou na kandidátce koalice KDU-ČSL a SNK, která hlavně díky němu v Roztokách získala 13,6 procenta hlasů, zatímco celokrajsky měla pouhá tři procenta, a do zastupitelstva se tudíž nedostala. Stanislavu Boloňskému dalo v Roztokách rekordních 67 procent voličů přednostní hlas.

Starosta Jan Jakob z TOP 09 získal pětadvacet procent preferečních hlasů, místostarosta René Šefr pak čtrnáct procent na kandidátce ODS. Protože však oba tito vrcholní představitelé města byli na zadních příčkách svých stranických kandidátních listin, k mandátu krajského zastupitele jim roztocká podpora vůbec nijak nepomohla.

Václav Dolejší

Poděkování

Vážení spoluobčané,

chci vám touto cestou poděkovat za hlasy, které jste v krajských volbách dali koalici KDU-ČSL, SNK Evropských demokratů a nezávislých kandidátů - i mně osobně. Výsledek v Roztokách (13,63 %) mě potěšil, celkový výsledek v kraji (3,1 %) ovšem nikoliv, protože jsme nepřekročili 5% práh pro vstup do krajského zastupitelstva. Rozhodl zřejmě výsledek hlasování v největších městech kraje, kde jsme neměli dostatečně silné zastoupení, a zřejmě i nízká volební účast vyplývající z celospolečenské frustrace a znechucení politikou.

Ještě jednou vám děkuji za podporu.

Stanislav Boloňský, místostarosta


Jako předseda roztocké TOP 09 děkuji všem, kteří přišli ke krajským volbám, a obzvláště pak těm, kteří nás volili.

Roztockého vítězství si velmi vážím a vnímám ho jako závazek pro další práci.

Jan Jakob


Děkujeme všem voličům, kteří dali svůj hlas ve volbách do krajského zastupitelstva kandidátům za KSČM. BLAHOPŘEJEME ke zvolení krajskými zastupiteli MVDr. Luboši KUDRNOVI (Hostivice) a zejména pak Martinovi KRAJDLOVI, který se tak stal vůbec prvním krajským zastupitelem za Roztoky. Oběma přejeme, aby se jim dařilo uplatňovat požadavky ve prospěch nejen okresu Praha-západ a našeho města, ale celého Středočeského kraje.

D. Truxová, ZO KSČM Roztoky OV KSČM Praha-západ

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.