Kulturák

V Nádražní ulici se chystá developerský projekt, v jehož rámci má dojít k rekonstrukci budovy bývalého Kvítka. Má být zbourána a znovu postavena. Jeden by mohl spekulovat, zda rozhodnutí investora vložit peníze do takové záležitosti bylo zcela dobrovolné. To je nicméně především jeho problém. Na rozdíl od faktu, že se část radniční koalice chystá vydat 9,5 mil. našich korun, novou budovu se sálem za ně koupit a na útraty města (které mohou být značné a časem nepochybně překonají samotnou pořizovací cenu) tam provozovat zhruba něco, čemu se kdysi říkalo „kulturák“.

Kulturní sál
Kulturní sál | ilustrační foto | mF

Ne že by nebylo v Roztokách za co utrácet. Na školu jsme vlastní peníze z více než velkorysého rozpočtu našetřit nedokázali, takže si nejspíš budeme muset půjčit. Stále máme řadu ulic bez kanalizace či zpevněného povrchu, čistička odpadních vod se chýlí k limitům své kapacity, atd. Bohužel, politikovi to zpravidla více sluší při stříhání pásky u čehokoliv než s poklopem od kanálu. Oprava silnice je také záležitost nevděčná. Poděkuje vám možná pár lidí, jež bydlí kolem, zato naštvete všechny obyvatele ulic, na které se momentálně nedostalo a těch je z logiky věci vždycky podstatně víc.

Míst, kde se provozuje kultura, je přitom v Roztokách habaděj. O některých z nich lze dokonce říct, že si je lidé skutečně přejí, vznikla spontánně, nikdo o nich nerozhodl, nikdo do nich nemusel lít cizí peníze. Např. přinejmenším ve třech roztockých restauracích se konají kulturní podniky, nezřídka velmi slušné úrovně. Prostě je „dobrej kšeft“ tam ta představení občas mít. Lidé přijdou, jsou ochotni zaplatit vstupné, přitom i něco zkonzumovat – spokojenost na všech stranách. Naopak, roztocké kino blahé paměti chcíplo, protože o ně lidé nestáli. Nejméně posledních pár let před demolicí tam člověk o diváka nezavadil. Pokud by bylo bývalo věčně narvané, měli bychom jej na náměstí dodnes nebo by běžně fungovalo třeba jako součást Akademiku. Tomu se říká trh: permanentní kolektivní hlasování, ve kterém rozhodujeme, co opravdu chceme a co ne, nejdokonalejší alokační mechanismus, který máme. O kulturák v Nádražní zájem (myslím ten opravdový, koupěschopný) evidentně není. Pokud by tomu bylo jinak, už by tam dávno stál i bez veřejných peněz. Bohužel existují lidé, kteří ostatními a jejich svobodnou vůlí pohrdají a od těch potom slyšíme, že trh selhává, nefunguje, musíme jej napravovat... To v překladu znamená: „Vy, blbečci, víte houby co je pro vás dobré a rozhodujete se špatně. Co potřebujete, určím já.“ Oč menším množstvím vlastních prostředků, které by mohl k realizaci svých přání použít, takový dobrodinec zpravidla disponuje, o to větší přilnavost prokazuje k všelikým veřejným funkcím, kde má příležitost hrábnout do peněz, které nám všem odcizil finanční úřad. Bohužel, výskyt takových byl zaznamenán i mezi členy rady tohoto města a výsledky podle toho vypadají.

Tak například, ačkoliv vyhazujeme miliony za leccos, co by si konec konců mohl každý, kdo o to stojí, zaplatit sám, na školu se musí pořádat veřejná sbírka. Architekti tohoto vychytralého nápadu si správně odvodili, že zatímco na upomínkové předměty, dary, různé akce, dotace, autobus do Solník nebo již zmíněný kulturák by jim nikdo dobrovolně nedal ani zlámanou grešli, sbírka na školu je jiné kafe, na tu se možná nějaká kavka chytí. Na její podporu se údajně dokonce chystá benefiční koncert (nutno pro spravedlnost říci, že v tomto případě jde o soukromou aktivitu). Nové paradigma veřejných financí je tedy nastoleno. Až budeme potřebovat opravit kanalizaci a zjistíme, že na ni nemáme, protože jsme před časem všechno rozfofrovali třeba za městský cirkus, uspořádáme sbírku a hlavně benefiční koncert. Aby byla produkce kvalitní, samozřejmě jej zadotujeme. Tím se takříkajíc spojí příjemné s užitečným. No řekněte: od čeho bychom jinak měli rozpočet na kulturní granty?

Tomáš Šalamon

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.
Creative Commons Attribution-NoDerivs 3.0 Czech Republic
Toto díloKulturák – jehož autorem je Tomáš Šalamon, je šířeno pod licencí Creative Commons Attribution-NoDerivs 3.0 Czech Republic.