Kvítkovné

Není to tak dlouho, co své brány (prozatím) zavřelo divadélko Kvítko, dlouholetá opora roztockého kulturního prostředí. Nemám v úmyslu zpochybňovat přínos této instituce, jež zajisté odvedla ohromný kus práce. Jednu poznámku si ale nemohu odpustit: Kvítko působilo v nevyhovujících prostorách, které bylo nutné permanentně vytápět. Kromě „běžných“ grantů na představení přispívalo město k pokrytí enormních nákladů na topení ještě speciální dotací: „kvítkovným“. Letos to bylo 42 tis., loni 38 tis., předtím 37 tis., atd. Celkem, vážení daňoví poplatníci, vyletěla komínem šestimístná částka. Vašich peněz, samozřejmě. V kulturní komisi jsem proti takovému bezbřehému plýtvání protestoval. Houby platné mi to bylo jsa pokaždé přehlasován (zvláště pikantní od kolegů a kolegyň, jež mají blízko k zelené části politického spektra, jejíž mantrou je „uhlíková stopa“). Kdyby podobně hospodařila jakákoliv firma, za pár měsíců je v insolvenci. Kdyby podobně hospodařila jakákoliv domácnost, než se naděje, klepe na dveře exekutor. Z eráru ovšem krev neteče a ten, kdo může hrábnout do cizí kapsy, nemá důvod šetřit. To samozřejmě není chyba Kvítka, nýbrž města, které mu peníze posílalo. Přitom bývalo stačilo, aby Roztoky jednou udělily dotaci s dovětkem, že tentokrát je poslední a spolek má rok na nalezení lepších prostor (a město mu s tím v rámci svých možností třeba i nějak pomůže – proč ne…). Nyní tedy za nás věc vyřešil pan Pohl se svým developerským projektem. Aleluja!

Máme nicméně alespoň krásný příklad, že dotované lístky na představení mohou nakonec vyjít sakra draho. Dráž než kdyby divák musel platit plnou cenu a divadelník by byl nucen chovat se efektivně. A nedělejme si iluze: při nakládání s prostředky, které jsme odvedli na daních, je taková „hospodárnost“ na všech úrovních veřejné správy spíše pravidlem než výjimkou. A nedá se s tím vůbec nic dělat (ajtíci používají půvabnou větičku: „To není chyba, to je vlastnost.“). Snad jen usilovat o to, aby prostředků k prohospodaření měl stát co možná nejméně. Nebo myslíte, že někdo rozhodne o vynaložení vašich peněz lépe než vy sami?

Tomáš Šalamon
člen kulturní komise za ODS

Kam dál

Diktovaná zábava | Roman Jandík
Šalamonské rady | Jan Jakob
O daních, psech a vůbec | Tomáš Šalamon

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.
Creative Commons Attribution-NoDerivs 3.0 Czech Republic
Toto díloKvítkovné – jehož autorem je Tomáš Šalamon, je šířeno pod licencí Creative Commons Attribution-NoDerivs 3.0 Czech Republic.