Lampionový průvod sv. Martina

Mateřské centrum Rožálek bude letos poprvé pořádat lampionový průvod pro své malé klienty z Roztok a okolí.

Rádi bychom se tak přidali k oslavám svátku svatého Martina, který v minulosti byl jedním z nejoblíbenějších svátků roku.

Děti a hospodáři očekávali první sníh, hospodyně pekly husy a tradiční pečivo a byl to také den ukončování starých a uzavírání nových pracovních smluv mezi hospodářem a čeledí a mezi obcí a jejími zaměstnanci - obecním pastýřem, ovčákem a ponocným. Na mnoha místech se konaly dobytčí trhy, posvícení a poutě.

Ačkoli pro mnoho lidí je lampionový průvod spojený s oslavou VŘSR a komunistické éry, jeho původ má pravděpodobně základ ve starogermánském pochodu s loučemi, který spojilo křesťanství se svátkem sv. Martina z Tours (317-397), římského vojáka, poustevníka a pozdějšího biskupa, který se podle legendy rozdělil s žebrákem o svůj důstojnický plášť. Toto gesto soucitu, laskavosti a pochopení se stalo symbolem lidskosti v blížící se zimě a je krásně vyjádřeno v tradici „nesení světla temnotou“.

Na svátek sv. Martina pamatuje i několik lidových pranostik, které vycházejí z obvyklého prudkého ochlazení v první třetině listopadu. Kromě všeobecně známého Martina na bílém koni mezi ně patří např.: Na svatého Martina, bývá dobrá peřina. Na svatého Martina, kouřívá se z komína. Martinův led, bude vodou hned.

Pokud se svými malými dětmi chcete oslavit Martinův svátek, přijďte v neděli 11. listopadu v 17 hod. na hřiště v ulici Obránců míru.

Těšíme se na vás!

Eva Tluková, Vendula Bromovská a Simona Mádlová za celý tým MC Rožálek

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.