Lassie se vrací do Roztok – poplatek klesl na 200 Kč

Jednou z mála „daní“, kterou můžeme vyhláškami sami v Roztokách ovlivnit je poplatek ze psů. Každá pravicová strana by se měla snažit o co nejnižší zdanění svých občanů, proto i ODS v Roztokách svým voličům nižší daně před volbami slíbila a na tomto při koaličním vyjednávání trvala.

Pes
Pes | ilustrační foto | mF

V roce 2014 se v Roztokách ročně platilo za psa 700 Kč a je nad slunce jasné, že tato částka by pejskaře asi nezruinovala. Na druhou stranu stokrát nic umořilo osla – každá koruna dobrá. My na tomto přikladu chceme dokázat, že při nižším poplatku / dani se do Roztok možná přihlásí více psů, kteří tu už sice fakticky žijí, ale papírově jsou evidováni někde u babičky na venkově. Klidně nechť se do Roztok papírově stěhují i psi, kteří musí v Praze platit ročně 1 500 Kč.

Jediné, co jsme při stanovení daňové sazby brali v potaz, jsou náklady na úklid spojené se psy, který činí v přepočtu cca 150 Kč na jednoho psa a rok. Částka 200 Kč, která je koaličním kompromisem, tedy pokryje náklady města i za předpokladu, že by počet platících psů zůstal stejný i v roce 2015.

Zdanění psů s odkazem na regulaci jejich počtu je nesmyslné. Města tím akorát ospravedlňují potřebu z lidí tahat peníze. Nerad bych se dožil doby, kdy bude někdo chtít zdanit kočky nebo rybičky.

Standardní výše poplatku schválená prosincovým zastupitelstvem je tedy 200 Kč, respektive 100 Kč pro důchodce (osvobození od poplatků pro zdravotně postižení atd. zůstává beze změny). Poplatek je splatný do konce dubna 2015. Formulář naleznete na stránkách města v záložce „Městský úřad“ / formuláře. Pro ODS je to další splněný předvolební slib, který se nám podařilo prosadit.

Roman Jandík
předseda ODS Roztoky

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

V souvislosti s Vaším článkem

V souvislosti s Vaším článkem se mi do hlavy vkrádá myšlenka, kolik by stálo, skutečné uklízení psích výkalů, když ten současný stav stojí město 150kč na psa a rok.... a s tím spojená myšlenka, neměl-li by se poplatek zachovat v původní výši a takto vybrané peníze do úklidu exkrementů opravdu investovat.

Dobrý den pane Holý, podle

Dobrý den pane Holý,

podle informací, které mám, mělo město v minulosti na tyto práce uzavřené dohody. Ukázaly se ovšem jako naprosto neefektivní, a tak nebyly obnoveny. Na výsledku se patrně nic moc nezměnilo. Upřímně, když do úklidu nalijete 4x tolik peněz, tak prostě nebudete mít 4x lepší pořádek.

Úklid je obecně věcí Technických služeb; ty by měly zajistit, aby bylo ve městě čisto, přičemž úklid psích exkrementů je jen část úklidu obecně. Připadá mi to hlavně ale jako pořádně nafouklá bublina. Chodím několikrát týdně všude možné na procházky s dcerou a žádný problém tohoto typu nevnímám; čistota je podle mě adekvátní. Jestli má někdo představu sterilního města á la Singapur, tak je to představa ve středoevropském kontextu utopická, i kdyby na to mělo padnout půl rozpočtu.

Ale na celé věci mě zaujala jiná záležitost. Že budou za snížení téhle daně rádi pejskaři, to jsem celkem čekal. Ale že bude tolik hlasů nepejskařů chtít, aby se jiným daň nesnižovala, to mě poněkud vykolejilo. Řekl bych, že i to tak nějak souvisí s tím středoevropským kontextem. :-)

Mějte se krásně

Tomáš Šalamon

Dobrý den, pane Holý, vše

Dobrý den, pane Holý,
vše podstatné napsal kolega Šalamon. Já jen doplním, že čím vyšší poplatek - tím menší je ochota pejskařů po psech ještě uklízet. Přičemž právě tento aspekt je klíčový a nenahradí ho žádný městem placený lovec exkrementů.
Navíc jsme na tom v čistotě v porovnání s Prahou poměrně dobře a zde je poplatek 1500 Kč.

Pěkný víkend,

Roman Jandík

Úklid po našich psích miláčcích

Přeji dobrý den,
jsem z Plzně, do Roztok se budu stěhovat a tak sleduji váš web.
Jsem majitelkou psů už řadu let a tak vím, jaké problémy často vznikají mezi "pejskaři" a "nepejskaři".
A přitom stačí tak málo - vychovat psa tak, aby neobtěžoval své okolí a uklízet po něm.
Když platím daň ze psa, neznamená to, že tím moje povinnost končí. V mém bydlišti je naprostou samozřejmostí uklízet po psech. Alespoň pro většinu majitelů. Za to si můžeme ve vrátnici na ÚMO vyzvednout sáčky na psí výkaly zdarma a máme na frekventovaných místech dostatek košů na odpadky. Komu to není jasné, hrozí pokuta od městské policie.
Myslím, že kdo má svého pejska opravdu rád, nevadí mu po něm uklidit. A pak, jak se říká: "Vykaděno - vyzpíváno", páníček se zároveň může přesvědčit jestli je pes zdravý a má pevná hovínka.
Vše je pak už jen rutina a řetězová reakce. I ten největší odpůrce úklidu se zastydí, když vidí, že ostatní likvidují.
Jsem pro nižší daň ze psů a s radostí uklízet, uklízet a uklízet!

Zdravím a těším se do Roztok

Hana Procházková

Buďte vítána, paní

Buďte vítána, paní Procházková,

Roman Jandík

Úklid

Dobrý den všem,
já myslím, že snížení poplatků je dobrý počin. Nevím kolik spoluobčanů pejskařů se rozhodne kvůli snížení poplatků uklízet po svém psovi (upřímně si myslím, že jich bude hodně málo), ale za zaplacení poplatku nebyla ze strany města žádná protislužba (myšleno úklid). Snad jen potřebný počet sáčků na sběr exkrementů. A to je hodně málo. Krok k dalšímu zlepšení vidím už jen v represi. Jak píše paní Procházková z Plzně (teď už možná z Roztok :-) ), tak v Plzni fungují i pokuty od městské policie. To v Roztokách ani náhodou a to si Roztoky platí městskou policii (nechápu - stejně drtivou většinu času sedí na zadku na služebně) a mají i platnou vyhlášku týkající se této problematiky.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.