Liberál, nebo anarchista?

Nemine měsíc, ve kterém by pan Tomáš Šalamon roztocké občany nevzdělával. Ve svém posledním příspěvku „Pokrok konzervativců“ uvádí některé pozoruhodné formulace, které stojí za to si připomenout. Objevně opakuje standardní - a mnohým z nás vlastní - základní liberální východiska. Pozoruhodné však je, čím je jeho opakované demonstrativní přihlášení se k liberálním hodnotám završeno: daně totiž charakterizuje jako něco, co je státem ukradeno (cituji: „.nebo jsme na tom lépe, když je nám státem ukradena téměř polovina výdělku.?“).

Stabilní pilíře demokratického systému jsou založené na moci zákonodárné, výkonné a soudní a ty jsou, jak jinak, hrazeny z daní. Podle T. Šalamona jsou ale vlastně financovány z peněz ukradených státem. Obvykle se stoupenci takového názoru řadí mezi anarchisty a ti obvykle nemívají malé ambice. Stopa, kterou takto výjimeční jedinci v historii zanechali, když se rozhodli stavět „svět z hlavy na nohy“, je často hodně hluboká. Vnitřní světonázor T. Šalamona sice nevychází z Ústavy ČR, ani nereflektuje postuláty demokratického státu, ale nezbývá mi, než ho vzít na vědomí. Nemyslím si ale, že tyto úvahy patří do měsíčníku Roztok a Žalova. Ostatně je má poznámka možná zbytečná - z jeho pohledu je tento měsíčník financován z kradených peněz, a tak pravděpodobně už v takovém periodiku publikovat své názory nadále nebude.

Ale vlastně která obec má to štěstí (?), aby ji byl spoluobčan ochoten po generacích konečně (a včetně starosty) postavit z hlavy na nohy? Někteří se tomu budou možná zpěčovat, on ale určitě nepoleví a v budoucích vzdělávacích seriálech na různých serverech nám bude naše omyly trpělivě osvětlovat.

Jaroslav Kubečka
zastupitel za Sakuru

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.