Liduščino divadlo slaví osmnáctiny

Liduščino divadlo z Roztok společně se školním rokem ukončilo osmnáctou sezonu své divadelní pouti - divadelní sezona totiž probíhá ve stejném období jako školní docházka. Naším tématem je připomínání starých českých zvyků a tradic. Od 1. září do 31. srpna odehrajeme celkem 214 představení. Nejsevernějším místem byl Varnsdorf, nejzápadnějším Sokolov, nejjižnějším Curych a nejvýchodnějším severomoravská Orlová. Dvakrát jsme si se zmenšenými pohádkami zahráli s radostí i pro roztocké Kvítko v improvizovaných prostorách sokolovny, kde se schází báječné a velmi srdečné publikum.

Sezona byla nabitá a nedopřála nám mnoho oddechu. Proběhly tři premiéry nových velkých pohádek pro děti a dvě starší se po osmi letech „oprášily“. Velmi mě potěšily tři neobvyklé události. Obrátil se na mne spolek volyňských Čechů z ukrajinského Žitomiru, zda by směli uvést moje velikonoční představení O neposedné pomlázce, které připomíná staročeské lidové zvyky. Chtěli si jeho prostřednictvím ve válečné době připomenout tradice své staré vlasti. S radostí jsem jim scénář poskytla a na oplátku jsem obdržela videozáznam představení, kterého se zúčastnili diváci od jednoho snad až do sta let, včetně českého velvyslanectví. Atmosféra byla dojemná a moc mne potěšilo, jak daleko naše představení „docestovala“ bez účasti médií. Dalším v pořadí byl klub českých rodáků ve švýcarském Curychu, který si nás pozval osobně, „aby české děti mohly slyšet správnou češtinu“. Speciálním úkolem byl nakonec požadavek Hudebního festivalu Antonína Dvořáka v Příbrami, který mě požádal o vytvoření speciálního představení pro předškolní děti, ve kterém by se seznámily s Antonínem Dvořákem a jeho tvorbou. Na základě této domluvy potom vznikla pohádka Jak šly noty do pekla, která popisuje vznik opery Čert a Káča a hudba z této opery je zde využita jako scénická v nahrávce Národního divadla v Praze. Zkoušeli jsme právě v roztocké sokolovně. Premiéra musela proběhnout v rámci festivalu 2. června 2015 v Příbrami a dopadla dobře. V další sezoně proto budeme s touto operní pohádkou účinkovat po celé republice. Byly několikaměsíční úseky, kdy jsme neměli jediný volný den. Jsme za to vděčni, protože to znamená, že je o naši práci zájem.

A aby toho nebylo málo, 7. dubna od 7 hodin večer (protože 7 je šťastné číslo) proběhla v pražském Divadle U Hasičů premiéra naší velké divadelní show pro dospělé publikum Možná přijde i Kristián aneb Procházka historií české zábavy. Připomíná stěžejní autory české zábavy a jejich tvorbu od počátku české republiky dodnes. „Kristián* je v současné době největším zájezdovým titulem u nás (15 účinkujících) a můžete se v něm potkat s průkopníkem moderní hudby Richardem Adamem, nestárnoucím showmanem Jiřím Helekalem, hvězdou seriálu Policie Modrava Jaroslavou Stránskou, s Markem Dobrodinským a řadou dalších. Na nejbližší představení do Divadla U Hasičů vás můžeme pozvat 7. října v rámci oslav Dne seniorů. Nejbližší naši pohádku pro děti naplánovalo Kvítko do sokolovny na 8. listopadu.

Moc se na vás těšíme a za všechny kolegy přeji krásné léto.

Lída Razimová
Liduščino divadlo

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Zapomenuté výročí | Stanislav Boloňský
Výročí roku 2017 | Stanislav Boloňský
Divadélku Kvítko bude čtyřicet | Marie Bartulíková
Menflowers opět v Roztokách | Studio mladých

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.