Malá velká auta

Rudolf Kocourek vystaví v Roztokách část své životní sbírky závodních monopostů. Sám Rudolf Kocourek říká, že by výstava mohla být i varováním, kam až vede sběratelská vášeň...

Téměř 2000 modelů v měřítku 1 : 43, především vozy Ferrari, které doplňují Jaguary, Fordy Mustang a motorky Harley Davidson... To je výstava MALÁ VELKÁ AUTA, probíhající od 29. července 2016 do 17. ledna 2017 (středa až neděle, od 10 do 18 hodin) ve Velké výstavní síni Středočeského muzea v Roztokách u Prahy.

"Vždy jsem byl fanda formule jedna, několik jsem jich viděl naživo. Fascinoval mě závod závodů - 24 hodin LeMans," vzpomíná na počáteční impulzy, které vedly ke zrodu sběratelské vášně, Rudolf Kocourek. V druhé polovině 70. let se mu díky burzám pražského Klubu sběratelů kuriozit a pilnou korespondencí se sběrateli ze zahraničí podařilo do sbírky získat řadu vzácných exponátů. Nedílnou součástí sbírky jsou i tisíce fotografií, desítky knih a specializovaných časopisů. Podle nich sběratel Kocourek a jeho stejně "postižený" kolega Vladimír Špaček provádějí na sériově vyráběných modelech karosářské a grafické úpravy, aby věrohodně odpovídaly reálným závodním strojům z okruhů.

V Roztokách na návštěvníky čeká 1348 modelů vozů značky Ferrari, 109 Mustangů, 185 Jaguárů a 156 motorek Harley Davidson (ty na výstavu půjčila manželka Rudolfa Kocourka Blanka). Vedle toho se zde dozvíme zajímavosti ze zákulisí automobilových závodů, ze života šéfů jednotlivých automobilek a také z natáčení filmů, ve kterých se děj příběhu odehrává na závodních okruzích.

Na výstavě rozhodně nenajdete klasické "angličáky" od Matchboxu.

Marcela Uhlíková

Středočeské muzeum v Roztokách

Víte třeba:

■    že vzpínající se koník ve znaku Ferrari je koník, na kterém v dětství jezdil hrabě Francesco Baracca, pozdější nejlepší italský stíhací pilot 1. sv. války?

■    že Ford Mustang nese označení podle významné stíhačky z 2. světové války?

■    že z původního označení SS Jaguar bylo po 2. světové válce odstraněno označení SS (název firmy Swallow Sidecars Company)?

■    že Alan Delon a Elton John patřili mezi první (a po nich dalších více než 700) majitele dvanáctiválcové berlinetty Tastarossa, kterou na pařížském autosalonu v roce 1984 představila automobilka Ferrari?

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.